30.05.2009 15:53 | Kateřina Jonášová
Krátký profil kandidátky číslo 4 na kandidátce KDU-ČSL. Jedničkou kandidátky této strany je Zuzana Roithová, současná europoslankyně. Vzhledem k tomu, že Zuzana Roithová je známá tvář, se gitA rozhodla dát prostor méně známé kandidátce KDU-ČSL z první pětky.
Životopisná poznámka:
Vystudovala politologii a sociální politiku na Fakultě sociálních studií v Brně. Ještě za studií pracovala pro tehdejšího předsedu Senátu Petra Pitharta v tématu evropské integrace, vstupu do EU a přijímání evropské ústavní smlouvy. V Senátu pracovala rovněž pro Zuzanu Roithovou (KDU-ČSL), u níž absolvovala stáž v Evropském parlamentu. Půl roku studovala na University of Pittsburgh oblast zájmových organizací a jejich vlivu na politický proces. Od roku 2005 pracovala jako poradkyně při realizaci projektů ze strukturálních fondů na Krajském úřadě Jihomoravského kraje. Byla členkou přípravného týmu projektu CEITEC na Masarykově Univerzitě v Brně. V současnosti pracuje na Úřadu vlády jako poradkyně ministra Pavla Svobody, předsedy Legislativní rady vlády.
Veřejná činnost:
Je předsedkyní Institutu politických a ekonomických studií, vydává IPES Zpravodaj, který komentuje programové záměry křesťanských demokratů a demokratek. Byla výkonnou redaktorkou časopisu Obzory vydávaného Evropskou akademií pro demokracii.
Byla místopředsedkyní Mladých křesťanských demokratů v rámci KDU-ČSL. Nyní působí jako předsedkyně Sdružení žen KDU-ČSL.
Klady:
Jako předsedkyně Sdružení žen KDU-ČSL prosazuje interní pozitivní opatření pro vyšší zastoupení žen ve strukturách strany, na kandidátkách a v orgánech strany, veřejně vystupuje proti nerovným poměrům v KDU-ČSL, strany s nejvyšším počtem žen v rámci členské základny. "Je tragédií KDU-ČSL," uvedla v rámci kulatého stolu organizovaném Českou ženskou lobby, "že ženská témata nosí na stůl muži, ne ženy." Je pro rovné příležitosti.
Využívá svých zkušeností a kontaktů získaných v zahraničí
Používá sociální sítě, blogy a YouTube k vyjádření svých názorů
Výhrady:
Se svými originálními a zralými názory zůstává ve straně, jejíž vedení svými postoji a kroky tyto názory v podstatě nepodporuje. V jiné straně by možná její schopnosti lépe vynikly.
Je proti vstupu Turecka do EU z náboženských důvodů.
Rozhovor s Marií Jílkovou najdete ZDE.