Energetické štítky budov

Od 1. 7. 2015 platí zákon č. 103/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií. Ten zavádí přísnější pravidla pro všechny zprostředkovatele prodeje a pronájmu nemovitostí (realitní kanceláře, insolvenční správce). Průkaz energetické náročnosti budov se tak stal povinným dokumentem vyžadovaným zákonem v případě prodeje Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) nebo také energetický štítek slouží k vyčíslení veškeré energie, která se spotřebovává při běžném provozu, výsledkem je i grafický výstup. Zahrnuje tedy energii na vytápění, chlazení, ohřev vody, úpravu vzduchu větráním a klimatizací, energii na osvětlení a také na pohon podpůrných systému včetně čerpadel, motorů a ventilátorů. Umožňuje tak jednoduše porovnat budovy podle nároků na energie a tím i podle nákladů na provoz a pomáhá utvořit celkový obraz o stavu objektu. Rozděluje budovy do tříd podle energetické náročnosti – od mimořádně úsporných (třída A) až po ty mimořádně nehospodárné (třída G).

Průkaz energetické náročnosti budov může vystavovat pouze certifikovaný energetický auditor a autorizovaná osoba uvedená ve veřejně přístupném seznamu ministerstva průmyslu a obchodu. Průkaz je třeba povinně doložit při prodeji nebo pronájmu budovy či bytu v osobním vlastnictví (v případě pronájmu bytů povinnost platí od 1.1.2016) a to nejpozději při podpisu smlouvy. U bytů lze tento průkaz nahradit předložením vyúčtování dodávek energií za poslední 3 roky. Průkaz není vyžadován u prodejů a pronájmu nemovitostí, které byly postaveny před rokem 1947 a neprošly rekonstrukcí, kdy za rekonstrukci se považuje změna obálky budovy (střecha, stěny, okna, dveře, podlaha) na více než 25 % plochy. Průkaz se také nevyžaduje u objektů v památkových rezervací a kulturních budov, budov s podlahovou plochou menší než 50m2 a staveb pro rodinnou rekreaci.

Realitní kancelář je povinna uvádět energetickou třídu již v informačních a reklamních materiálech při prezentaci nabídky dané nemovitosti. V případě, kdy průkaz nemá k dispozici, je povinna uvést vždy energetickou třídu G. V opačném případě hrozí sankce, které může udělit Státní energetická inspekce. Ta kontroluje kvalitu zpracování, zveřejňování energetické třídy v inzerátech a předání průkazu kupujícímu nebo nového nájemci. Fyzické osobě hrozí za porušení pokuta od 50 do 100 tisíc korun, právnické od 100 do 200 tisíc korun.  Tento důkaz o spotřebě energie je důležitým údajem při rozhodování o koupi nebo pronájmu budovy, poskytuje totiž informace o největším provozním nákladu. Dále také informuje o stavebním řešení a technických zařízeních budov. Průkaz platí 10 let nebo do doby provedení větších změn dokončené stavby.

Jak již bylo uvedeno, za nesplnění podmínek, které zákon nařizuje, hrozí nemalé sankce. V rámci komplexního servisu, který poskytujeme, Vám pomůžeme zajistit všechny úkony, které povedou k úspěšnému prodeji či pronájmu Vaší nemovitosti, nově tedy i včetně průkazu o energetické náročnosti budovy. Nejen, že Vám o této novele zákona poskytneme všechny potřebné informace, ale současně Vám také pomůže při zajištění PENB a ušetříme Vám tak čas, starosti i peníze.

Jeden myslel na “Energetické štítky budov

  • 7.12.2020 (12:01)
    Trvalý odkaz

    My jsme tuto problematiku s manželem podrobně studovali asi před rokem, když jsme zvažovali stavbu nebo koupi už hotového domu – nakonec jsme se rozhodli pro koupi prázdného pozemku, ten jsme si našli na webu https://www.biginzerce.cz/ a právě z důvodu energetické úspory jsme postavili za 5 měsíců krásný baráček.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *