PELICAN radí: Jakým chybám se vyhnout při studiu jazyků

Když se řekne jazykové kurzyfiremní vzdělávání či dokonce pomaturitní studium jazyků, spoustě z nás se naježí chlupy hrůzou. 80 % populace se někdy nějaký jazyk na vlastní popud učit začalo, ale stejně rychle, jak odhodlání k novému umu nabyly, tak rychle jej taky pozbyly. Je to přece tak náročné. Gramatická pravidla, výslovnost a slovíčka – to jsou tři hlavní oblasti, které nás zkrátka mohou velmi rychle při naší snaze vyděsit. Ptáš se proč? Protože v nich nejčastěji chybujeme. A chyby se dělat bojíme.

Omyl, milí studenti! Právě chyby jsou totiž to, díky čemu se učíme rychleji. Jazyková škola PELICAN však zjistila, že jsou chyby, kterých bychom se měli vyvarovat. A věř, že zrovna chybně použití minulý čas u studentů navštěvujících firemní kurzy angličtiny mezi ně nepatří.

#1: Jsme přesvědčení o tom, že naše výslovnost nikdy nebude dokonalá

Ve všech světových jazycích je možné identifikovat tisíce různých fonémů. Zvládnout francouzské R, ruské měkké Š nebo čínské tóny se může zdát jako předem prohraná bitva. My Ti ale prozradíme malé tajemství: v žádném jazyce neexistuje jediný správný způsob, jak je vyslovovat. Nevěříš? Tak si někdy poslechni angličtinu lidí, kteří pochází z různých částí Anglie. A co teprve taková angličtina, jakou můžeme slyšet ve Skotsku, Irsku nebo na Novém Zélandu! Až se tedy budeš příště bát otevřít pusu, vzpomeň si na to, že snaha se dorozumět bude oceněna více než koktavý pokus o dokonalý britský akcent. A to ať už si budeš chtít objednat anglickou snídani přímo v Londýně nebo jen začneš navštěvovat pomaturitní studium angličtiny.

#2: Jsme přesvědčeni o tom, že si jazyk osvojíme pouze životem v zahraničí

Pokud i Ty věříš tomuto mýtu, rozhodně nejsi sám. Naše jazykové škola PELICAN se pravidelně setkává s lidmi, kteří nevěří, že se mohou naučit dobře francouzsky nebo japonsky, aniž by vytáhli paty z naší české kotliny. Opak je ale pravdou, a důvodem není nic jiného než existence internetu. Právě online připojení nám totiž může velmi pomoci se do studovaného jazyka ponořit, ať žijeme kdekoliv. Ponoření, neboli imerze, totiž není ani tak o místě, kde žijeme, ale o prostředí, které kolem sebe vytváříme. Vybudovat si životní styl, ve kterém se s jazykem setkáme na každém rohu – ať už prostřednictvím hudby, televizních seriálů, počítačových her nebo lidí, se kterými můžeme komunikovat online – není v době internetu nic těžkého. Vždyť i naše firemní jazykové kurzy občas probíhají online kvůli tomu, aby měli studenti možnost pohovořit si s rodilým mluvčím, který zrovna sedí na druhé straně monitoru přímo v Anglii! Zajisti si určitou míru styku s jazykem na každý den a Tvé znalosti porostou raketovým tempem.

#3: Jsme frustrovaní, když slyšíme mluvit rodilé mluvčí

Jednou z prvních věcí, které si všimneme, ať už se učíme jakýkoliv jazyk, je rychlost, s jakou mluví rodilí mluvčí. I když už velmi dobře rozumíme psanému slovu, když to stejné slyšíme pronesené právě „rodilákem“ v plné rychlosti, můžeme se cítit jako bychom poslouchali jen náhodnou směsici zvuků namísto jazyka, který se už několik let snažíme naučit. Místo toho, aby ses tímto tempem cítil frustrovaný, uvědom si, že tento problém je možné velmi snadno překonat tím, že se „naučíš“ své uši spojovat si slyšené zvuky s jejich psanou formou.

Jediné, co je třeba udělat, je věnovat denně alespoň krátký čas např. poslechu audioknihy a sledováním textu v jeho psané verzi, nebo můžeš využít funkce předčítání online textu, který dnes nabízí snad každý internetový prohlížeč. Tady by mohli vyprávět zejména naši studenti navštěvující pomaturitní jazykové studium, kteří jsou v kontaktu s jazykem denně. Nicméně, i Ty můžeš po několika týdnech tréninku pozorovat, že mluvenému slovu rozumíš mnohem lépe.

#4: Až příliš mnoho se učíme

Zní to sice paradoxně, ale pokud se chceš jazyk doopravdy naučit, ve skutečnosti bys měl studovat méně namísto více. Pokud Tě zrovna nečeká státní jazyková zkouška, nemá cenu se mořit studiem gramatických pouček a snahou zapamatovat si co nejvíce slovíček.

Jednou z největších chyb, které studenti jazyka dělají, je totiž to, když věří, že studium jazyka je o získávání nových znalostí, ve skutečnosti tomu ale tak úplně není. Učit se jazyk je ve skutečnosti zejména o osvojování si komunikačních dovedností. A jako každá jiná dovednost musí být používána, aby se mohla zlepšovat. Nenech se tedy vtáhnout do procesu učení tak, že zapomeneš, proč to vlastně děláš – aby ses naučil komunikovat s lidmi kolem sebe!

Na závěr už snad jen dodáme – ano, učit se jazyk může být těžké. Ale od začátku věřit, že to nedokážeš, je největší chyba, kterou můžeš udělat. Vyžaduje to čas a odhodlání? Rozhodně! Může to být časově náročné? Jistě. Ale je to skutečně tak těžké? Ne nezbytně. Tvůj přístup ke studiu jazyků je nejdůležitějším faktorem v tom, jak moc těžké nebo jednoduché to pro Tebe bude. Pravdou totiž je, že úskalí nespočívají v jazycích samotných, ale ve Tvém přístupu. Vyzkoušej více metod, abys zjistil, která je pro Tebe ta pravá. Bude to firemní jazyková výuka Brno nebo budeš prostě samouk?

Tvůj PELICAN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *