Poznejte důkladně hit posledních let – kustovnici čínskou

Vlivem význačných účinků na lidské zdraví získává na popularitě v rámci poslední doby též v České republice. Už název sám prozrazuje, že jde o ovoce pocházející z Číny. Toto ovoce je rovněž známo pod obvykle používaným názvem goji či také jako lycium chinese. Pro neznalé se může kustovnice čínská jevit svou podobou coby plody šípku. Avšak po usušení svým vzhledem plody kustovnice více připomínají větší červené borůvky. Chuť plodů kustovnice je sladší než šípek, nedisponuje příznačně kyselým zakončením. V zemi původu je zcela využívána jako doplněk stravy. Předností je, že nejsou známy v rámci konzumace vedlejší účinky a její pozitivní vliv na lidský organismus je přínosný v jakémkoliv věku. 

Kustovnice roste i u nás

Přínosným atributem je, že kustovnice čínská v sobě ukrývá mnoho látek pozitivně působící na lidské zdraví. Disponuje jak vitamíny B1, B2, B6, C a E, rovněž obsahuje betakaroten, aminokyseliny a to včetně esenciálních, aktivní polysacharidy či importantní stopové prvky, jako například železo, fosfor, zinek či vápník. Dříve byla u nás kustovnice k dostání pouze prostřednictvím specializovaných obchodů zdravé výživy či v lékárnách. Dnes je možno zakoupit kustovnici už i v obchodních centrech. V našich končinách se vyskytuje spřízněná odrůda kustovnice čínské a to kustovnice cizí. Ta roste především na stráních, v živých plotech či poblíž železničních valů. I když jsou tací pěstitelé, jež zastávají názor, že i tato rostlina disponuje léčebným efektem, nicméně nedošlo k náležitému probádání. Z toho vyplývá, že je záhodno se spoléhat momentálně na kustovnici čínskou, která je řádně prozkoumána. Neopomenutelným kladem je, že lze kustovnici čínskou si vypěstovat doma na zahrádce. Pokud jste příznivci pěstitelství, rozhodně si vyzkoušejte vypěstovat vlastní kustovnici. Přestože je kustovnice čínská proslulá po mnoho staletí, na evropský trh se dostala prakticky v nedávné době.

Vynikající účinky kustovnice na lidské zdraví

V zemi původu, tj. v Číně, je kustovnice pokládána za výrazné afrodiziakum umožňující u mužské části populace zvýšit hladinu testosteronů v krvi. Rovněž kustovnice má pozitivní vliv na obranyschopnost lidského organismu, kladně působí na zrakový orgán, napomáhá řádné funkci jater i ledvin, eliminuje krevní tlak, podporuje tvorbu červených krvinek, čistí lidský organismus od negativních látek a účinně působí proti stárnutí. Plody kustovnice jsou charakteristické pro svou hořkosladkou chuť připomínající seskupení ovoce – šípek, brusinky třešně a mrkev. Konzumace plodů je reálná přímo, přimísením do salátů, moučníků, rýže či v rámci polévkových vývarů. Znamenitý je rovněž čistící čaj, kdy se plody zalijí vroucí vodou a minimálně po dobu dvaceti minut nechají louhovat. Podstatným faktem je zakoupení pouze hodnotné kustovnice. Levná kustovnice, jenž je k dostání v supermarketech, v žádném případě neodpovídá kvalitě produktu prodávaného ve speciálních obchodech či v e-shopech. Naopak v kustovnici zakoupené v hypermarketech se mnohdy nalézají alergeny včetně oxidu siřičitého.  

Dávkování raději dodržujte

Podstatné je vědět, že kustovnice nesmí být dávána dětem do osmnácti měsíců věku. Odrostlejším dětem do deseti let je vhodná denní dávka zhruba v množství jedné hrstky bobulí. Od deseti let věku je reálná konzumace ve stejné denní dávce jako pro dospělé, což je okolo počtu třiceti bobulí. Při překročení této doporučené dávky jsou možné komplikace se zažíváním. Rovněž není příhodná konzumace vyššího množství těsně před spaním, což by mohlo zapříčinit nespavost. Pokud je však dodrženo doporučené množství, není tu potenciální hrozba v případě jakékoliv obtíže. Zcela ideální je spotřeba goji v čerstvém stavu, což někdy se stává svízelnou situací, jelikož plody nejsou schopny po delší dobu vydržet čerstvé. Příznivý efekt na lidský organismus je možno shledat již po pár týdnech konzumace.

3 komentáře: „Poznejte důkladně hit posledních let – kustovnici čínskou

  • 27.5.2020 (0:22)
    Trvalý odkaz

    Paráda, mockrát díky za super článek. To se docela hodí. Právě goji jsem si totiž v poslední době také docela dost oblíbila. Dokonce se mi na https://imunity2go.harmonelo.shop/ podařilo najít i jeden doplněk stravy, který je právě na goji založený, tak přemýšlím nad tím, že bych to vyzkoušela.

    Reagovat
  • 29.9.2020 (17:11)
    Trvalý odkaz

    Kustovnici čínskou jsem začala vnímat až někdy před pár lety, když o ní začala básnit moje velmi blízká kamarádka a musela jsem ji tedy vyzkoušet – byla jsem velmi příjemně překvapena, jakým blahodárným účinkem na mne působila. Přesto ale nedám dopustit na běžné doplňky stravy, jako je například vitamin C z https://www.senzamedical.cz/senza-vitamin-c-250ml-lipozomalni-vitamin-c/ 🙂

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *