Solární zahradní osvětlení a problém s dobíjecími bateriemi

V poslední době se vyrojila spousta otázek o dobíjecích bateriích v souvislosti se zahradním solárním osvětlení. Takže tento článek bude o tom, jak vyřešit problém dobíjecích baterií, aby Vaše světla svítila co nejdéle. Protože dobíjecí baterie jsou hlavní součástí solárního osvětlení a jejich poruchovost je opravdu značná. Mohou nastat tyto zásadní problémy:

Solární světla se ve dne nenabíjejí

  • Solární baterie nejsou dobře spojeny. To, že nejsou dobře spojeny nebo, že došlo k poškození spoje uvnitř solárního panelu způsobí to, že obvodem neprochází elektrický proud ze solárního panelu a tím pádem se baterie nemohou dobíjet.
  • Baterie dostávají energii, aby se dobíjely, ale neukládají ji tak, jak by měly. Obvykle to bývá způsobeno špatným fotorezistorem, který si myslí, že je tma a to způsobí, že světla svítí přes den a v noci dojdete k přepnutí do denního režimu. Jenomže v noci se nemají baterie z čeho nabíjet, a tak solární osvětlení svítí jen několik desítek minut.
  • Baterie jsou na konci jejich životního cyklu. To se obvykle stává po 2 letech provozu. Tyto baterie je pak třeba vyměnit. Pokud se však jedná o kvalitní zahradní solární svítidla, může být životnost baterií až 4 roky. Tyto světla jsou sice o fous dražší, ale za to jsou v nich použity kvalitní baterie s delší životností. Bohužel i u těch kvalitnější jsou použity NiCd baterie. Tento druh má jedno obrovskou nevýhodu a tou je paměťový efekt. Více o paměťovém efektu si můžete přečíst v tomto skvělém článku zde.

Solární světla se v noci nerozsvítí

  • Toto může být buď důsledkem předchozího důvodu a nebo opět vadným fotorezistorem. Jak určitě víte, tak Vaše solární osvětlení se automaticky rozsvítí, když se setmí. Jak je ti možné? Je to právě díky fotorezistoru, který řekne LED diodám, aby se rozsvítily. Pokud dělá tuto práci fotorezistor špatně, pak ani světla nemůžou nikdy svítit správně.

Solární světla se sami rozsvěcují a zhasínají

  • Obvykle to bývá způsobeno špatným kontaktem u on/off vypínače. Jednoduše zkuste tlačítkem pohnout pomalu, a nebo sním lehce zakývat do stran jestli to na osvětlení nebude mít vliv. Pokud bude vše v pořádku, pak je na řadě opět fotorezistor, který je častou příčinou nefunkčnosti světel.

Solární světla nefungují i po výměně baterií

  • Příčinou může být několik důvodů. Osvětlení už je staré a rez uvnitř mohla obvod poškodit. Další příčinou může být zanesený solární panel v kombinaci s umístěním ve stínu. Pokud se jedná o rez nebo vadný fotorezistor, nezbývá než koupit světla nová. Například tady http://www.renegad.cz/67-zahrada v sekci solární zahradní svítidla.

Pár slov na závěr

V žádném případě se solárních světel nebojte. Tento článek poukazuje pouze na příčiny jejich nefunkcí. Jejich výhody však všechny tyto nevýhody předčí. Nepotřebují žádnou elektrickou energii = šetří peníze. Jsou bezpečné pro děti a zvířata, žádné 230V napájení, které by mohlo ublížit. Jsou snadno cenově dostupné a udělají z Vaší zahrady opravdu nádherné místo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *