Instalatér – kouzelník přes rozvody
Práce instalatéra je různorodá a pozoruhodná. Zahrnuje nejen instalaci rozvodů a údržbu potrubí, ale často i montáže zařízení nebo držáků. V tomto textu vám řemeslnou práci instalatéra, včetně krátké historie, blíže představíme.
Málokdo ví, že označení instalatér pochází z francouzštiny (installateur) a popisuje člověka, jehož hlavní náplní práce je instalace zejména kuchyní nebo topení. Kromě toho se v mnoha jazycích vyskytuje i jeho synonymum – ve francouzštině plombier, v angličtině plumber. Toto slovo naopak značí řemeslníka přes vodu nebo plyn.
Toto povolání existuje prakticky již od starověku, kdy se napříč řeckými a římskými městy začaly objevovat kanalizace (akvadukty), nicméně jeho hlavní rozvoj zaznamenáváme až v 19. století. V Čechách se první instalatéři začali vyskytovat později v souvislosti s rozvojem plynovodů. Přicházeli z Německa a obsah řemesla zde začali šířit mezi české řemeslníky.
Až do 20. století převládaly olověné trubky, nicméně kvůli jedovatým vlastnostem olova se začalo používat potrubí vyrobené z oceli, ale též z mědi nebo umělých hmot (PVC, PE-X).
Hlavní činnost instalatéra je montáž a údržba rozvodů (zejména plynovodních, vodovodních nebo kanalizačních). Mimo jiné toho se instalatér věnuje i připojování a montáži spotřebičů, sanitární keramiky, vodovodních baterií, rozličných systémů a držáků (např. montáž TV držáku).
Díky pestré škále působení jsou instalatéři hojně vyhledáváni. Ačkoliv je práce instalatéra nezbytná pro fungování spousty domácností, provozoven a továren, postupně se toto řemeslo z důvodu nízké popularity učebního oboru vytrácí a instalatérů je jako šafránu. Najít kvalitního řemeslníka tak bývá problém, a neplatí to jen pro obor instalatérství. Naštěstí existuje, hodinový manžel, který zastane mimo jiné i práci instalatéra. Hodinový manžel zajišťuje řemeslné služby všeho druhu, které domácnostem nabízí všestranní řemeslníci. Třeba montáž televize na zeď tak zvládne jak instalatér, tak hodinový manžel.