Jak poznat výběrovou kávu

Výběrová káva, známá také jako “specialty coffee“, představuje vrchol kvality v rámci světa kávy. Jedná se o kávu, která je hodnocena odborníky a obvykle dosahuje 80 a více bodů ze 100 možných ve standardizovaných ochutnávkách. Výběrová káva se pěstuje v ideálních klimatických podmínkách a vyznačuje se výraznou chutí a malým výskytem defektních zrn.

Výběrovou kávu poznáte zejména podle informací na obalu. K těm nejzásadnějším patří země a region, odkud káva pochází, informace o datu pražení a způsobu zpracování. Někdy se také uvádí, pro jakou metodu přípravy kávy je káva upražena. V neposlední řadě je dnes kladen důraz na udržitelnost celého kávového průmyslu, proto se na obalech výběrové kávy často setkáte s příběhem samotného producenta kávy.

Historie kávy

Historie kávy sahá až do 9. století, kde má své kořeny v Etiopii. Od té doby se káva rozšířila po celém světě a stala se nejen oblíbeným nápojem, ale i důležitou komoditou v mezinárodním obchodě. V průběhu let se vyvinuly různé metody přípravy kávy, což vedlo k široké škále chutí a profilů, které lze v kávě najít.

Jak vybrat kvalitní kávovar pro výběrovou kávu?

Výběr správného kávovaru je klíčový pro maximální využití potenciálu výběrové kávy. Na trhu existují různé typy kávovarů, od manuálních po plně automatické. Pro milovníky výběrové kávy, kteří chtějí zachovat kontrolu nad každým krokem přípravy, může být ideální volbou pákový kávovar. Na druhou stranu, pro ty, kteří preferují pohodlí a konzistenci, mohou být lepší volbou plně automatické kávovary, které nabízejí různé možnosti nastavení pro extrakci kávy.

Příprava kávy

Pro dosažení nejlepších výsledků při přípravě výběrové kávy je důležité dbát na správný poměr kávy k vodě, teplotu vody a dobu extrakce. Kvalitní kávovary obvykle nabízí možnost kontrolovat tyto parametry, což umožňuje uživatelům přizpůsobit přípravu kávy svým specifickým chutím.

Rozpoznání výběrové kávy a správný výběr kávovaru jsou zásadní kroky pro každého, kdo si chce vychutnat opravdový kávový zážitek. Znalost historie kávy a správné techniky přípravy může dále prohloubit pochopení a ocenění tohoto fascinujícího nápoje.

Pokud hledáte další zajímavé informace týkající se přípravy kávy, popřípadě rady jak vybrat kávovar, navštivte stránky De’Longhi.

coffee, cup, mug
Jak poznat výběrovou kávu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *