Přijet ráno na místo, projít si historické jádro velkoměsta, prohlédnout slavné, i ty méně známé památky, pořídit pár fotografií, zakoupit suvenýry a večer nazpět domů. To je moderní způsob cestování po Evropě, které se stalo velice žádané a tak také často nabízené. Cestující platí pouze cestu autobusem a samozřejmě i službu průvodce. Tím, že jednodenní zájezdy bývají často nabízeny na slevových portálech, jsou brzy vykoupeny a je o ně enormní zájem. Za „pár korun“ je tak možné procestovat evropská velkoměsta a navštívit zajímavá místa.

Cestování pro věčně zaneprázdněné

Jednodenní výlety po evropských metropolích jsou vhodnou alternativou také pro osoby, které jsou velice často zaneprázdněny. Odjezdy jsou (podle vzdálenosti) většinou v pátek večer, návrat je pak stanoven na nedělní ráno, takže i často zaměstnaný a vytížený člověk si může od své práce na chvíli oddechnout a odreagovat se. Cestovní agentury a kanceláře nabízí jednodenní výlety a to cestování autobusem, kdy se jede přes noc, den se stráví ve městě a pak se jede zase v noci. Cestující si mohou odpočinout spánkem a přitom bez nutnosti shánět v evropských metropolích drahý hotel.

Místa, kam se často jezdí

Benátky

Velice oblíbené jsou italské Benátky, neboť se jedná nejen o velice romantické místo, ale také město dost odlišné od klasických evropských velkoměst. Navíc vzdálenost Benátek od České republiky přispívá k atraktivitě a zájmu z řad českých cestovatelů. Neskonale úzké uličky ve městě jsou jakoby takovým bludištěm, které je však velice dobře označené. Turisti tak zde proudí v hlavní turistické sezoně ve velkém, na neštěstí tamějších obyvatel, kteří zastavující se skupinky turistů velice temperamentně pohánějí kupředu. Benátčané jsou obecně zaujetí proti těm, kteří se staví v ulicích a zabraňují jim tak klidné chůzi.

Benátky jsou však kouzelné místo s nádechem historie a romantiky. Určitě stojí za jednodenní výlet.

Paříž

Kouzelná Paříž, která je atraktivní pro všechny turisty na světě, je nádherná jak v létě, tak při romantickém podzimu, kdy padavé listí všech barev umocňuje dobrou náladu. Paříž je však možné navštívit i v zimě, předvánočním výletem ideálně, anebo pak při slunném, voňavém jaru, kdy všechno kvete a okolí Eiffelovy věže je poseto barevnými kvítky. Ideální místo pro pořízení fotografií z cest. Hlavní město Francie, ale současně i módy nabízí svým návštěvníkům příjemné posezené v klasických kavárnách a poznání tak tamější kultury alespoň na oko. Žádný správný cestovatel, který se vydá do Paříže, si nenechá ujít návštěvu Eiffelovy věže a spolu s ní z dalších slavných míst.

Z České republiky se sice jede přes celé Německo, ale ideálně tak v noci, stejně tak na cestě zpět.

Budapešť

I když směr většiny českých cestovatelů míří spíše na západ a jih, stojí alespoň za jednodenní výlet nádherná Budapešť, hlavní město Maďarska, která je vlastně spojením dvou historických měst – Budy a Peště, které rozděluje Dunaj. Vůbec celé okolí tekoucí řeky ve svém jádru města je neskutečně podmanivé. Okouzlující je nejen maďarský parlament, ale i známý Budínský hrad. Neobyčejně úchvatná je i budapešťská pevnost, která taktéž patří, stejně jako výše uvedené do seznamu světových památek UNESCO. Budapešť je od Brna vzdálená pouhých tři sta třicet kilometrů a tak svádí k jednodenním soukromým výletům.

Vyhlášené jsou i vánoční trhy, které Češi pravidelně ve velkém navštěvují a jsou tak kouzelné, že stojí za to. Pokud však máte chuť na něco dobrého a chcete ochutnat z místních specialit, je vhodné raději vybrat něco z okolních trhů, ne přímo v centru, kde jsou ceny přizpůsobeny turistům a jsou tak dost předražené.

A mnoho dalších oblíbených míst

Z dalších měst jsou často vyhledávány lokality jako Řím, Florencie, německé Drážďany a Berlín, také vzdálenější Amsterdam, nebo silný Brusel. Velice často jezdí Češi do Vídně, obzvlášť na vánoční trhy a zvýšený zájem je v poslední době i o místa s nepříliš radostnou minulostí – Orlí hnízdo, Osvětim, Dachau, či rakouské Mauthausen a Linz. Jednodenní výlety jsou oblíbené, levné a moderní. Během krátké chvíle je tak možné procestovat celou Evropu.