Jak jezdit úsporně?

Stoupající ceny pohonných hmot nutí řidiče a majitelé vozů přemýšlet o alternativách, jak snížit výdaje za benzín nebo naftu. Bohužel zas tolik možností není, nicméně jisté fígle mohou fungovat a běžnou jízdou, s jistými úpravami tak ročně můžete ušetřit větší částku peněz.

Vyřazení rychlosti

To je jedna ze základních rad. Pokud stojíte na semaforu (nebo kdekoli jinde), rozhodně vyřaďte rychlost. A to ještě před tím, než dojíždíte. Ideální situace – na semaforu se rozsvítí žlutá, v dostatečné vzdálenosti vyřadíte a pak už jen dobrzdíte. Nejde sice o litry pohonných hmot, ale jakmile si na tento způsob jízdy zvyknete, výrazně se sníží spotřeba.

Plynulá jízda

Styl jízdy brzda – plyn je velmi náročný na spotřebu vašeho auta. Pokud se rozhodnete sponzorovat prodejce pohonných hmot a šejky na Dálném východě, pak je vše v pořádku, ale to snad je lepší ušetřit nějakou tu korunu a pořídit sám pro sebe něco užitečného. Pokud pravidelně dupete na plyn silně, vzniká vysoká spotřeba. Následně však musíte – na přechodu, semaforu aj. zpomalit, což je pro spotřebu auta nadmíru.

Palubní počítač

Na to, jak se zbavit takového stylu jízdy, je nejúčinnější mít palubní počítač, který ukazuje aktuální spotřebu vozu. Jakmile tyto čísla člověk vidí, zhrozí se a nutí ho to prostě udržovat úspornější jízdu a na pedál plynu tolik nešlapat.

Palubní počítač je nejúčinnějším nástrojem, jak se naučit jezdit úsporně. Snad každý novější vůz již palubní počítač má a tak je vhodné si hodnot na něm aktuálně při jízdě všímat.

Řazení

Mnoho lidí má problém s tím, že řadí vyšší rychlostní stupeň později, než by mělo být. Tím se mnohonásobně zvyšuje spotřeba. Zlaté pravidlo tedy platí, že na rozjezd jednička, poté ihned dvojka, a tak dále. Řadit raději dříve, než později vyšší rychlost a podřadit v případě, že se auto „třepe“ a tudíž nižší rychlost vyžaduje.

3 komentáře: „Jak jezdit úsporně?

 • 15.7.2020 (20:41)
  Trvalý odkaz

  No, já si myslím, že nejúspornější je nejezdit vůbec. Právě tak to mám teď já. Bohužel v současné době nemám auto, takže jezdím buď na kole nebo taxíkem pokud se jedná o nějakou delší vzdálenost. Hodně se mi osvědčila tato taxislužba https://taxikorta-ceskebudejovice.cz/ Hlavně z toho důvodu, že ty jejich ceny nejsou nijak vysoké, což mi vyhovuje. 🙂

  Reagovat
 • 31.8.2020 (22:00)
  Trvalý odkaz

  Užitečné tipy. Co mám ale zkušenost, tak na spotřebě paliva se dost podílí mimo jiné třeba i to, jak má člověk nafouknuté pneumatiky a celkově jejich stav. Já mám například letos v plánu před zimou na auto raději koupit nové pneu. Nejspíš z https://www.pneuok.cz/ Ty staré zimní co mám už totiž nejsou v nejlepším stavu.

  Reagovat
 • 24.10.2020 (18:25)
  Trvalý odkaz

  Manžílek mi dříve říkal, že v rámci úspor předěláme naše rodinné auto na plyn. Byla jsem zásadně proti. Vždyť ten zvuk tříválce musí být slyšet daleko i do vedlejších vesnic. Je to můj blázínek. Co by on pro peníze neudělal. Já o své auto pečuji důkladněji než on. Třeba o pravidelnou autokosmetiku chodím za https://www.filsonstore.cz/autokosmetika-pece-o-auto/

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *