Podoby nevěry a její důsledky

partnerském soužití je máloco tak ponižující, jako zjištěná dlouhodobá nevěra. Pokud je vám partner nevěrný, může se to projevit v dalším soužití s ním, ale i v dalších vztazích. Ač je nevěra obecně odsuzována, statistiky hovoří o tom, že většina dospělých lidí, žijící trvale ve vážním vztahu byla minimálně jednou za tu dobu svému partnerovi nevěrná. Tato informace vyvolá v řadě lidí až hrůznou představu, která však je bohužel pravdivá a každý sám musí uznat, že alespoň tedy jednou zatoužil být partnerovi nevěrný tak silně, že k tomu nakonec i došlo.

Typy nevěry

Nevěru nelze považovat jako jedinou variantu, protože má několik podob. Je dost podstatné, zda je člověk svému partnerovi nevěrný pouze jednou, výjimečně, kdy nedošlo k hlubšímu vztahu a šlo čistě o fyzickou přitažlivost, obvykle podpořenou alkoholem, anebo jde o dlouhodobý, utajovaný vztah s milencem/milenkou, který mnohdy zapříčiňuje právě rozpad původního vztahu a vzniká pak nový. Obě varianty jsou dost rozdílné a je možná až paradoxní, že jednorázová nevěra je spíše záležitostí mužů, a dlouhodobě utajovaný vztah s milencem tají obvykle ženy.

Muži jsou často k dopadení

Ať si budeme říkat, co chceme, ženy mají na nevěru tak nějak čuch. Říká se tomu instinkt, někdy i třetí oko a znamená to, že prostě žena partnerovu nevěru pozná. I když se nic zvláštního nestane, muž zamete „všechny stopy“, pak žena nějakým způsobem přijde na to, že ji je nevěrný.

A pokud jde o dlouhodobý vztah, pak zaručeně. Muži to neumějí a mnohdy ani nějak nechtějí skrývat. Jako fyzický kontakt však obecně nevěru nepovažují, což je pro ženy bolestné a ponižující.

Ženy umí nevěru utajit, pokud chtějí

Naopak pokud žena svůj mimo-partnerský vztah chce utajit, muž na to nikdy nepřijde. Jsou sice jisté známky, jak může dojít na to, že je mu žena nevěrná, ale pokud ona sama chce svůj tajný vztah utajit, muž se to nedozví, pakliže na ni nenajme soukromého detektiva. Jestliže však muž vnímá podezření, pak žena spíše přemýšlí, zda stávající vztah nemá ukončit a raději začít s milencem. Často se to tak také stává.

Známky dlouhodobé nevěry

Chorobní žárlivci nevěru spatřují všude, ale to je vedlejší. Obecně existují jisté způsoby, jak nabýt podezření, že něco ve vašem vztahu není v pořádku a je nutné popřemýšlet o tom, zda je vám váš partner věrný. Většinou je dlouhodobě odtažitý, což se nejčastěji projevuje častým odmítáním sexu. Pokud k fyzické lásce nedošlo mezi vámi měsíc, možná i déle bez příčiny, pak rozhodně máte o čem přemýšlet. Dalším typickým znakem je časté smskování a odcházení z místnosti kvůli vyřízení telefonátu. Jestliže váš partner visí na telefonu a čeká na zprávu, po které se rozzáří a nedovolí vám na jeho mobil byť jen sáhnout, pak byste měli vzít možnou nevěru jako fakt.

Odpustit nevěru nebo ne?

Je bolestné zjistit, že je vám partner nevěrný. Otázkou pak je, zda odpustit a jít dál, nebo vztah skončit. Odpovědí by mělo být partnerovo chování. On sám, jako nevěrník by měl mít zájem svár urovnat a znovu získat vaší důvěru. Pokud tam neučiní, vztah prostě skončil, ať chcete, nebo ne.

Proč jsou lidé nevěrní?
Je to jakoby zvířecí pud, tak trochu zakázané ovoce. Úplně stejně se to projevuje u dětí, které chtějí hračku z výlohy hračkářství, ale jakmile jim ji koupíte, přestanou o ni projevovat zájem. Atraktivnější je pro ně zas další hračka, kterou nemají, ale hrozně moc chtějí.

Stejné je to pak s partnery v životě. Pokud vidí sympatický protějšek, který s nimi flirtuje již na dálku, pak zaujmou status lovící a rádi se nechají strhnout náhlou vášní a pudem. I když vědí, že to není vůči partnerovi fér, prostě chtějí tu neskonalou a silnou vášeň zažít, uhasit. Jde přece jen o chvilkovou záležitost s fyzickou potřebou, nic víc.

2 komentáře: „Podoby nevěry a její důsledky

 • 16.7.2020 (20:05)
  Trvalý odkaz

  Já si nedokážu představit, že by mi byl manžel nevěrný. Miluju ho a život bez něj si nedokážu představit. Doufám, že mi nevěrný není, ale teď mě tak napadalo, že možná nemá úplně čisté svědomí. Minulý týden mi totiž do práce z ničeho nic poslal květiny přes https://www.fleurop.cz/rozvoz-kvetin-ostrava . Myslela jsem si, že využil rozvoz květin Ostrava, aby mi udělal radost, ale teď mě tak napadlo, jestli nemá náhodou špatné svědomí.

  Reagovat
 • 13.8.2020 (23:06)
  Trvalý odkaz

  Já teda určitě nepatřím mezi ty, které by nevěru dokázaly tolerovat a právě nevěra byla jedním z hlavních důvodů rozchodu s mým předchozím partnerem. Je sice pravda, že mi chvíli trvalo, než jsem si našla nového partnera, ale čekání se nakonec vyplatilo. Seznámili jsme se navíc poměrně netradičním způsobem, konkrétně přes seznamku https://www.randino.cz/ Už jsme spolu rok a půl a zatím nám to klape. 🙂

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *