Trend snižování energetické náročnosti – jak se promítne do podnikání a na co byste se měli připravit?

Ochrana životního prostředí a dopady globálního oteplování rezonují napříč všemi odvětvími, což se odráží i na přístupu legislativy k různým oblastem. Bylo tedy jisté, že dříve či později dojde ke změnám i na poli podnikání, které je v tomto ohledu asi nejvíce energeticky náročné. Změny je přitom možné pozorovat již delší dobu, ale i přesto velká část podnikatelů neví, jaké jsou jejich povinnosti.

Podnikatelé se musí řídit hned několika pravidly

Úspora energie je hlavním tématem nejen u většiny domácností, ale i u podnikatelů. Ti se jí musí věnovat nejen z potřeby snížit svoji spotřebu, ale i z hlediska legislativy, která na ně tlačí, aby snížili svoji energetickou náročnost. V tomto ohledu tedy existuje hned několik pravidel, nebo lépe podmínek, která musí podnikatelé v souvislosti s energiemi dodržovat.

Prvním z nich je vystavení PENB neboli průkazu energetické náročnosti budovy, který musí vlastnit všichni podnikatelé vlastnící budov s celkovou energeticky vztažnou plochou 250 m2. Jeho vyhotovení je přitom nutné předat specializované firmě, která je schopná stanovit, jak moc energeticky náročná je daná budova. Dalším pravidlem je pak i energetický audit, který je povinný pro všechny podnikatele, jejichž spotřeba přesahuje 5 000 MWh nebo jejich obrat převyšuje 1,3 miliardy Kč.

Dotace lze čerpat i na úsporu energií

Pro podnikatele, kteří chtějí opravdu snížit svoji energetickou náročnost jsou připravené dotace na úsporu energie. Ty je možné zpravidla využívat buď pro úpravy samotné budovy, která je pak méně energeticky náročná, tak i k nákupu lepších a šetrnějších strojů do provozu. Jednou z takových dotací je OPPIK – celým názvem Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. S ním je možné nakoupit během let 2021 až 2027 moderní technologie a nové stroje, které budou splňovat požadavky pro úsporu energií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *