V ČR chybí zaměstnanci, co s tím?
Obsah textu
Zaměstnavatelé u nás v současné době potřebují obsadit přibližně 140 000 pracovních míst. Nezaměstnanost je přitom v ČR na historickém minimu, dosahuje nejnižších hodnot za zhruba poslední dvě dekády. Jaké jsou možné alternativy řešení tohoto problému?
Jak vypadá situace na tuzemském pracovním trhu
Zmiňovaný trend se pravděpodobně nezastaví, počet volných pracovních míst neustále stoupá. Problémy se sháněním zaměstnanců mají prakticky všechny firmy ve výrobě. Nejsou dělníci, truhláři, elektrikáři, nedostatek pociťuje celá řada profesí.
Chybí i pracovníci ve službách, tedy i osoby s nejvyšším vzděláním. Za tristní lze považovat situaci i ve zdravotnictví, kde scházejí nejen lékaři, ale i několik tisícovek zdravotních sester.
Kvalifikovaní pracovní síly se v tuzemsku jednoznačně nedostává, k tomu je ekonomika na vzestupu. Problémy v některých odvětvích hlásí dokonce více než dvě pětiny malých a středních firem.
Proto je řešením obsadit potřebné posty zahraničními pracovníky. Zájem o cizince je obrovský, firmy se ocitají pod tlakem, personální situace brzdí jejich růst, hrozí jim, že přijdou o zakázky nebo že by v čase musely svou činnost definitivně přesunout do jiných zemí, kde je pracovní síly dostatek.
Apelují proto na vládu, aby umožnila rychlé a efektivní získávání zaměstnanců i mimo republiku. Výrazný zájem o práci v ČR pak panuje mezi obyvateli Ukrajiny, které zpravidla nezastaví ani jazyková bariéra.
Jak zaměstnat cizince
Prvním krokem se tak stalo spuštění tzv. Pilotního projektu Ukrajina orientovaného na vysoce kvalifikované profese. Na něj posléze navázal program Režim Ukrajina a brzy se ukázalo, že se setkal s významným úspěchem. V jeho rámci došlo k aktuálnímu navýšení kvót dokonce na 10 000 osob.
Tyto vládní programy mají usnadnit získávání zaměstnanecké karty nutné k legálnímu pobytu i k zaměstnání bez nutnosti absolvovat zdlouhavou registraci v systému Visapoint. Zisk pracovní karty na Ukrajině může jinak trvat i půl roku, v tomto případě se ovšem nutná lhůta zkracuje na zhruba polovinu.
Podmínkou je, aby firma nejprve pracovní místo nabídla v tuzemsku. Jestliže se ho nepodaří stále obsadit, může si už vybrat konkrétního člověka přímo na Ukrajině a jemu pracovní místo dále poskytnout.
Ten si posléze pracovní kartu už vyřídí na příslušném úřadě sám. Musí se obrátit na Generální konzulát ve Lvově. Tento mechanismus s upřednostněním českého uchazeče má zamezit přílivu levné pracovní síly.
Jak si situaci usnadnit
Vzhledem k tomu, že zaměstnávání cizinců je stále administrativně náročnější a zdlouhavější než obsazení volné pozice českým zaměstnancem, stojí řada firem před nelehkým rozhodováním.
Vyřizování pracovních povolení včetně modré karty nebo karty zaměstnanecké, pomoc se zajištěním nostrifikace neboli ověření vzdělání vám může nabídnout pracovní agentura IRS Czech.
Pomůže vám nejen s potřebnými formalitami ale i se samotným náborem zaměstnanců z Ukrajiny. Díky jejich rozsáhlé databázi uchazečů a pobočce přímo na Ukrajině je celý proces mnohem jednodušší a máte větší výběr.
Dost zajímavé. Pamatuji si dobu, kdy to bylo přesně naopak. Sama jsem v té době také byla bez práce, protože nabídka pracovních míst byla dost malá a jen na málokoho se dostalo. Bez práce jsem tehdy byla skoro rok a půl. Nakonec se mi ale na https://www.hitprace.cz/ jedno místo najít podařilo a držím se ho dodnes.