5 tipů jak na výběr kuchyňské baterie

Nejvíce vody se spotřebuje v kuchyni a kuchyňskou baterii v průměru používáme okolo 100krát denně. Aby tuto zátěž zvládla, musí být odolná a pohodlná. Naše tipy vám pomohou vybrat tu nejlepší baterii pro vaše potřeby. Musíte vzít v úvahu mnoho faktorů a ke správné volbě vám pomohou naše rady.

 1. Jaký typ kuchyňské baterie zvolit?

Dnes lze všechny baterie rozdělit do tří hlavních typů:

 • Dvoukohoutkové – klasická varianta se dvěma kohoutky pro přívod teplé a studené vody.
 • Pákové, u nichž lze tlak i teplotu vody regulovat jednou pákou;
 • Bezdotykové baterie nevyžadují přímý kontakt, protože mají vestavěný senzor a stačí k němu přiložit ruku.

Nejpopulárnějším typem je samozřejmě páková baterie. Jsou opravdu pohodlné a intenzitu a teplotu vody lze ovládat jednoduchým pohybem. Navíc pomáhají šetřit vodu. Prostě samé výhody.

Kohoutkové baterie v dnešní době z hlediska pohodlí prohrávají pákovým a jsou doménou milovníku klasiky. Někdo je prostě zvyklý na takové ovládání, nebo chce, aby baterie odpovídala klasickému designu kuchyně.

Bezdotykové nebo senzorové baterie jsou nejpohodlnější a nejúspornější variantou, ale vzhledem k ceně nejsou v domácnostech nejběžnější. Voda z takového baterie teče pouze tehdy, když senzor identifikuje nějaký předmět nebo lidské ruce. Jakmile jsou pryč, voda se zastaví. Ani kapka nevyteče zbytečně a vy se nebudete muset obávat. Při vaření, když máte ruce špinavé nebo něco držíte, je bezdotyková baterie obrovskou výhodou.

Pokud nevíte, jak na instalaci baterie, nezkoušejte štěstí a raději využijte služby instalatéra. Nemusíte dlouho hledat, stačí zavolat prověřenou firmu, jako MistrHouse aj., a problém bude vyřešen klidně tentýž den.

 1. Materiál provedení kuchyňské baterie. Který je nejlepší?

Na trhu najdete baterie vyrobené z takových materiálů, jako jsou např.:

 • kov a slitiny, včetně oceli, niklu, bronzu, mosazi,
 • keramika,
 • granit,
 • plast.

Nejodolnější jsou baterie z bronzu nebo mosazi. Voda je nedokáže poškodit a vypadají opravdu luxusně.

Vynikajícím materiálem jsou také ocelové baterie, které mají nejlepší poměr ceny a kvality.

Pokud se nechcete denně dívat na bílé šmouhy, je lepší zvolit matnou úpravu. Zaschlé kapky nebudou tolik vidět a samotný výrobek působí stylověji.

Narazíte také na baterie ze slitiny hliníku a křemíku, siluminu. Jsou poměrně levné, ale nejsou příliš odolné. Mimochodem, bezohlední výrobci používají díly ze siluminu a skrývají to. Odhalit podvod lze podle hmotnosti výrobku. Podezřele lehká baterie vás musí varovat.

Nejpraktičtější baterie je ta, která má vnitřní prvky z keramiky a vnější provedení je kovové.

Keramické baterie mají velmi atraktivní vzhled a dokonale se hodí ke kamenným pracovním deskám. Z hlediska spolehlivosti jsou keramické baterie o něco horší než kovové a jejich životnost je mnohem kratší.

Plastové baterie jsou odolné vůči vodě, agresivním látkám a nepodléhají korozi. Zároveň se však jedná o velmi křehký materiál, který lze jen stěží označit za trvanlivý. Tato možnost může být vhodná pro kuchyně na venkově, kde se baterie nepoužívá tak často.

 1. Výška ramene: jakou zvolit?

Výška ramene by měla být taková, aby nepřekážela při nabírání vody do nádob, mytí zeleniny, velkého nádobí apod. Volba výšky přímo závisí na hloubce dřezu. Pokud tedy není dostatečně hluboký, mělo by být rameno vyšší, ale nepřehánějte to, jinak bude voda stříkat všemi směry. Pokud máte dřez hluboký, můžete zvolit nižší rameno. Vhodnější je koupit baterii v kompletu s dřezem a veškerým příslušenstvím, aby výrobky byly co nejfunkčnější a nejpraktičtější.

 1. Úhel otáčení baterie

Může snad někdo namítnout,, že velký úhel otáčení baterie je skvělý. Umožňuje pohodlné mytí ovoce a zeleniny, jakékoliv nádobí, čerpání vodu do nádoby a další úkoly. Dnes se většina baterii ve střední cenové kategorii otáčí o 140 stupňů, což je pro pohodlné používání zcela dostačující.

U dražších baterií může úhel otáčení dosáhnout 180 stupňů a dokonce i 360. Poslední možnost je nepostradatelná, pokud potřebujete baterii na kuchyňský ostrůvek. Jinde ji naplno nevyužijete.

 1. Co ještě umí baterie

Moderní kuchyňské baterie už dávno nejsou monofunkční. Umí filtrovat vodu, mají výsuvné spršky, podsvícení. Dokonce i přepínání mezi myčkou a pračkou. Pokud nechcete volat instalatéra a pokládat nové potrubí, je to skvělé řešení, ovšem výběr designů je omezený.

Dalším praktickým řešením je baterie s ohřevem vody. Pokud nepotřebujete instalaci bojleru a baterii používáte jen zřídka, je to pohodlné, ale o něco dražší řešení. V každém případě se nebojte zavolat odborníka na instalatérské práce a poradit se, jaké řešení bude ve vašem případě nejlepší. Profesionální radu vám poskytnou i pracovníci z MistrHouse, kteří již pomohli stovkam domácností.

plumber, repair, tap
5 tipů jak na výběr kuchyňské baterie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *