Požární ochrana na pracovišti: Co všechno zahrnuje a jak můžete jednoduše předejít nehodě?

Provoz jakéhokoli podnikání s sebou nese i určitá pravidla, která musíte ze zákona splnit. Mezi ně se řadí i zajištění požární ochrany na pracovišti, díky které můžete svým zaměstnancům nabídnout bezpečné pracovní prostředí a vyhnout se tak i vážným nehodám.

Bez požární ochrany na pracovišti se neobejdete

Při založení podnikání se nevyhnete směrnicím a podmínkám, které musíte ze zákona splnit. Jednou z nich je i požární ochrana na pracovišti, se kterou se často setkáte pod zkratkou PO. Tu musí zajistit každý podnikatel či zaměstnavatel, a to bez ohledu na to jakou činnost provozuje. Od ní se odvíjí pouze rozsah požadovaných povinností, které budete muset splnit.

Požární ochrana zahrnuje například:

  • školení vedoucích zaměstnanců a zaměstnanců v této oblasti
  • instalace požární techniky a bezpečnostních zařízení
  • zajištění ideálních podmínek pro hašení požáru
  • revize spotřebičů a strojů
  • umístění bezpečnostních značek

Situace může být trochu jiná v případě, že podnikáte v pronajatých prostorách. V nich odpovídáte za PO nejen vy, ale i samotný pronajímatel. Ten musí ochranu zajistit pouze v prostorech, které jsou využívány společně. Všechny vaše povinnosti a jejich rozsah by měl být vždy uveden v nájemní smlouvě.

Chyba nemusí být vždy pouze na vaší straně

Pokud se chcete vyhnout případným postihům či problémům, měli byste dbát zejména na pečlivou dokumentaci požární ochrany, dodržování všech předpisů a pravidelnou kontrolu. Vždy si ale pamatujte, že bezpečí musíte zajistit nejen svým zaměstnancům, ale prakticky každému, kdo vstoupí na pracoviště.

Jestliže i přesto dojde k porušení předpisů či dokonce nehodě, můžete se vyhnout zodpovědnosti pouze za předpokladu, že byla daná osoba poučena. Kromě toho je nutné doložit, že jste dodržování všech pravidel vyžadovali a zároveň i kontrolovali.

V souvislosti s tím je třeba všechny úkony spojené s požární ochranou zaznamenávat, díky čemuž si bude moci soud během případných sporů udělat jasno v tom, kde se ve skutečnosti stala chyba. Kromě požární ochrany byste neměli zapomenout i na „Bezpečnost a ochranu zdraví při práci“ (BOZP).

Usnadněte si práci pomocí online kurzů

Firemní vzdělávání může být opravdu složitý proces, který je někdy i pořádně nepřehledný. Jestli se chcete vyhnout případnému pochybení, můžete svým zaměstnancům poskytnout online kurzy, s jejichž pomocí jednoduše vyškolíte všechny své podřízené. K tomuto účelu jsou určené například e-learning platformy INSTRUCTOR či EDUNIO.

Vybírat zde můžete z BOZP a PO kurzů, které jsou určené jak pro vedoucí, tak i běžné zaměstnance. Kurz navíc můžete rozšířit i o místní podmínky, které jsou zavedeny ve vaší firmě v rámci BOZP a PO. Celý proces probíhá z cela online, díky čemuž je i velmi flexibilní. Zároveň se nemusíte bát ani o kvalitu dokumentace, pro jejíž ověření je využíváno elektronické podepisování, které se podle zákona rovná běžnému podpisu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *