Běžecká obuv – začínáme s výběrem vhodného obutí
Obsah textu
V dnešní době nabízí specializované prodejny sportovní obuvi velké množství bot, které splňují širokou škálu parametrů, jež jsou utvářeny především diktátem moderních sportů a nároky kladenými na pohodlný a zdravý pohyb. V dnešní době nabízí specializované prodejny sportovní obuvi velké množství bot, které splňují širokou škálu parametrů, jež jsou utvářeny především diktátem moderních sportů a nároky kladenými na pohodlný a zdravý pohyb.
S moderní dobou přicházejí do pole oblékání a také i do obuvnictví nové trendy. Před mnoha lety jsme se zajímali pouze o velikost boty, což současný výběr přivedl až do takové míry, že naše nohy jsou natolik specifické, že bychom jimi mohli nahradit identifikaci prstů rukou. Co osoba, to individualita. Výběr se natolik zkomplikoval a zároveň zkvalitnil, že do výběru správných bot mluví různá specifika: běžecký styl, dysfunkce nohy, hmotnost, tvar nohou apod. Abyste právě Vy měli možnost výběru co možná nejvhodnějšího pro Vaši nohu, naši redaktoři přináší důležité body, podle kterých by se výběr běžecké obuvi měl řídit.
Faktory ovlivňující výběr běžeckých bot
- Velikost nohy – délku a šířka nohy, výška (vysoký/nízký nárt) => výběr velikosti boty.
- Typ a tvar nohy.
- Hmotnost těla.
- Povrch běžeckých tratí (asfalt, polní cesty, apod.).
- Technické provedení běhu (způsob došlapování, stabilita).
- Specifika nohy (ploché nohy – podélně/příčně, popř.bez dysfunkce).
- Zaměření intenzity běhu – rekreace, závody.
- Další parametry – funkčnost, prodyšnost, údržba, barva apod.
Vybíráme velikost
Nohy každého člověka jsou jistým způsobem specifické (odlišné). Obecně se však doporučuje objednávat běžeckou obuv o ½ čísla větší než u standardních bot. Při zkoušení bot mějte na mysli, že v nich nebudete naboso, tak si nezapomeňte s sebou vzít stejné ponožky, ve kterých budete v budoucnu běhat (silnější ponožka = větší velikost boty). V neposlední řadě a to zejména při nákupu přes internet nezapomínejte, že co výrobce, to jiné velikosti bot – do kamenného obchodu se zkrátka opravdu vyplatí zajít.
1) Prostor mezi špičkou boty a palcem (nejdelším prstem) by měl poskytovat dostatečný prostor => +- šířka palce
2) Obuv by měla podporovat nohu. Obuv, která příliš tlačí nebo svírá vaše chodidla, není vhodnou volbou. Vyvarujte se i koupi nadměrně pohybujících „volných“ bot.
3) Pata by měla pohodlně sedět – nesmí při chůzi/běhu klouzat.
Na typu nohy záleží!
- Egyptská noha – u egyptského typu nohy je palec nejdelším prstem. V případech obzvláště dlouhého palce doprovází výběr bot nepříjemný nešvar – s přibývající velikostí obuvi zpravidla narůstá i šířka boty.
- Řecká noha – řecké nohy mají za nejdelší prst ukazováček.
- Kvadratická noha – v případech kvadratických a egyptských nohou doporučujeme pořizovat běžeckou obuv klidně o 1 číslo větší, než pořizujete běžnou obuv. V takovém případě stačí botu pořádně uvázat a noha se vám v botě nebude šoupat. Lidé mající kvadratický typ nohou mívají problémy se šířkou boty. Při pořizování obuvi nabývají velmi často pocitu příliš úzkých bot, jelikož po stranách, kde se boty zužují nemá palec s malíčkem dostatečný prostor.
Nakupujte ve specializovaných kamenných prodejnách
Personál v prodejnách se sportovní obuví je již natolik vyškolený v problematice nošení sportovních bot, že každý zájemce o pořízení této obuvi by neměl váhat a do příslušných prodejen zajít a nechat si poradit.
Zejména to platí pro začínající sportovce a lidi s nadměrnou hmotností těla. Každý lepší obchod vám dnes provede analýzu nohy a na jejím základě vám doporučí vhodnou obuv šitou vašim nohám na míru.
Ahojky, já chodím běhat výhradně v botách od https://www.uvex-safety.cz/cs/. Původně jsem si je koupila na práci u domu, ale pak jsem zjistila, jak krásně se mi v nich chodí. Od té doby, už neběhám v ničem jiném. Mám doma už celkem troje a všechny mi sedí skvěle. Mohu jedině doporučit.