Investování na P2P trhu je vhodné pro všechny typy investorů

Investovat je potřeba. Peníze ležící na spořicím účtu vás totiž do budoucna určitě nezajistí. Jak ale začít, když s tím ještě nemáte žádné zkušenosti? Hlavně se bezhlavě nepouštějte do nákupu akcií či jiných komodit s vyšším rizikem ztráty. Začněte pěkně pozvolna.

V první řadě byste si měli rozmyslet, kolik peněz chcete investovat a na jak dlouho. Podle toho si zvolíte investiční příležitosti. Důležitým kritériem je ale také fakt, jak moc jste ochotní riskovat.

Jste spíše konzervativní investor?

Někomu nevadí, když mu peníze v investicích skáčou. Někdy může být v mínusu, jindy zase v plusu. Jiní by ale zešíleli, kdyby viděli, že jsou ve ztrátě sto tisíc. I to se bohužel může stát. Vy byste si nejdříve měli ujasnit, do jaké skupiny se řadíte.

Konzervativní investor: Chce své peníze především ochránit před inflací.

Vyvážený investor: Zlatá střední cesta. Člověk, který touží po trochu vyšším výnosu a nebojí se riskovat.

Dynamický investor: Nevadí mu vkládat peníze do rizikových příležitostí, akceptuje riziko ztráty, jeho cílem je vysoký zisk.

Od těchto typů se pak odvíjí i pro vás vhodné investiční příležitosti. Třeba akcie jsou naprosto nevhodné pro konzervativní typy. Některé příležitosti se ale dají zařadit do každého portfolia, například P2P trhy.

Na P2P trhu si riziko zvolíte

P2P trhy fungují na principu toho, že lidé půjčují lidem. Možná si vybavujete, kdo s tímto konceptem přišel jako první, dnes už jich funguje celá řada, například Bondster. Platforma fungující jako jakýsi dohled každou nabídku ohodnotí rizikem a přiřadí jí výnos – čím vyšší výnos, tím vyšší riziko. Vy si pak jako investor můžete vybrat, jaké půjčky zafinancujete. Cílem je samozřejmě diverzifikovat, tedy investovat raději do více půjček po menších částkách. Diverzifikace je obecné pravidlo pro veškeré finance, jež chcete investovat. V P2P trzích a akciích byste měli mít asi 38 % svých úspor, 27 % by mělo být na spořicích účtech či v hotovosti, 19 % v realitách a 16 % v dluhopisech.

Jeden myslel na “Investování na P2P trhu je vhodné pro všechny typy investorů

  • 2.3.2023 (20:06)
    Trvalý odkaz

    Pro nějakou diverzifikaci si myslím, že se do investic vyplatí zařadit i tento způsob investování, kdy mi to na Bondsteru dlouhodobě vynáší slušné peníze kolem těch 12% a celkově mi P2P zabírají 25% podíl z toho všeho co kde mám zainvestováno. Rozložení je samozřejmě na každým, mně se to zatím osvědčuje mít takto.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *