Jak se používají aromalampy?

Aromaterapie je technikou alternativní medicíny, která využívá působení vůní na lidské zdraví a psychiku. Kde má kořeny a jak se dá využít?

Krátce k historii aromaterapie

První zmínky o aromaterapii jsou staré již více než 6000 let. Věnovali se jí už staří Egypťané, kteří ji používali při náboženských rituálech. Vůně ovšem byla také neodmyslitelnou „rekvizitou“ při vyprovázení zemřelého na onen svět. Velmi populární bylo například santalové dřevo, cedr, ale také skořice.

Nicméně samotný termín aromaterapie je ryze novodobý a používá se až od 20. století, kdy vznikl ve Francii, jež je ostatně proslulým domovem levandule. Dnes si tento soukromý relaxační rituál může dopřát každý. Jak? Stačí si pořídit aromalampu.

Co je aromalampa a jak se (správně) používá

Aromalampy bývají typicky vyráběné z keramiky, dalšími používanými materiály může být i sklo či terakota. Základ se různě dekoruje, váš interiér tak mohou lampy zajímavým ozvláštnit i tehdy, když je právě nepoužíváte k jejich původnímu účelu.

Mají podobu jakési mističky, pod kterou je ve spodní části prostor určený na svíčku. V této nádobce se rozehřívá za pomoci obyčejné čajové svíčky speciální vosk nebo olej nakapaný do vody.

Právě ten po zahřátí vydává vůni. Oleje do aromalampy můžete navzájem i kombinovat a vytvořit si tak zcela jedinečnou vůni, nicméně se nedoporučuje míchat více než tři druhy. Stačí použít pouze pár kapek, rozhodně se není třeba „předávkovat“.

Tuhé vosky do aromalampy se používají obdobně, to znamená, že vůně se uvolní působením tepla. Není ale nutné pamatovat na dolévání vody a jakmile chcete lampu zhasnout, vosk opět zatuhne, takže ho můžete kdykoli později použít znovu.

Samozřejmě je nutné dbát na jistá základní bezpečností opatření: Lampu nenecháváme nikdy hořet bez dozoru, umístíme ji na bezpečné místo tak, aby byla dostatečně stabilní a nenacházela se v dosahu dětí, případně domácích mazlíčků.

Jaké účinky má vůně na psychiku

Blahodárné účinky aromalampy můžeme pozorovat nejen na psychice. Vůně nám dokáže přinést uvolnění a zklidnění, pozitivně působí na nervový systém, dokáže zbavovat bolestí hlavy, snížit krevní tlak a umí také nastartovat regenerační procesy v organismu. Některým éterickým olejům se dokonce připisují afrodiziakální účinky.

Využívají je proto dokonce i profesionální psychoterapeuti k léčbě psychosomatických onemocnění. Vy doma se díky nim můžete doslova nabít energií, což se hodí především v období počínajícího jara, kdy jsme unavení po dlouhé zimě, která s sebou přináší i nedostatek slunečního světla.

A jak se orientovat v široké nabídce vůní? Vyberte si jednoduše takovou, která je vám příjemná. Nezáleží na tom, jestli to bude ta výrazně kořeněná nebo jemně ovocná. S výhodným nákupem aromalampy i vhodných olejů do lampy vám pomohou na stránkách www.poznani-knihy.cz nebo přímo na provoněné prodejně v Olomouci.

Jeden myslel na “Jak se používají aromalampy?

  • 8.6.2020 (21:29)
    Trvalý odkaz

    Jojo, jednu takovou aromalampu doma také mám a používám ji. Celkově mám strašně ráda svíčky. Nějakou si doma zapaluji prakticky každý večer. Minulý měsíc jsem měla narozeniny a od jedné kamarádky jsem jako dárek dostala takové pěkné solné svícny. Jestli se nepletu, tak byly tady odtud: https://www.magieprirody.cz/solne-svicny/ Přesně něco takového mi doma chybělo. Jeden mám v obýváku a druhý v ložnici. 🙂

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *