Jak udržovat automatický závlahový systém

O instalovaný závlahový systém se můžete starat sami, nebo odborník z firmy, která vám závlahu instalovala. Při správné formě údržby vám bude sloužit dlouhou dobu.

Jednoduché závlahové systémy jsou napojené na obecní vodovodní řad neboli obecní vodovod. U systémů napojených na vodovod stačí otočit páčkou na ventilu a pustit vodu do zavlažovacího systému bez složitého programování pro zavlažování zahrady. Čerpadla, sondy na hlídání hladiny vody nebo systémy dopouštění vody potřebujete při napojení závlahy na studnu nebo nádrž s dešťovou vodou.

Automatický zavlažovací systém a uvedení do provozu

Automatický zavlažovací systém může být napojený i na nádrž s dešťovou vodou, jímku nebo studnu. Pak je systém závlahy doplněný čerpadlem, které je nutné zazimovat a na jaře uvést do provozu. Na zimu se musí voda odborně vypustit. Vhodná je součinnost odborné firmy. Kromě čerpadla je třeba zkontrolovat funkčnost čidel ovlivňujících efektivitu závlahy. Po vizuální kontrole se uvedou do provozu jističe hladinového hlídání a ochrany čerpadla proti chodu na sucho při nedostatku vody v nádrži. Pak se zapne čerpadlo a natlakuje zavlažovací systém vodou.

Funkčnost automatické závlahy a její kontrola

Systémy se mohou dělit na více samostatných vodovodních okruhů. První okruh tvoří hlavní sestava s filtrem, zpětnou klapkou a komponenty. Druhý okruh vede od hlavního ventilu k šachtici s rozdělovačem a poslední okruh vede od rozdělovače k postřikovačům. Na manometru nesmí klesat tlak, jinak někde uniká voda. Nevhodné položení trubek a hadic bez dilatačních prvků se může mrazem poškodit. Filtry a postřikovače se mohou ucpat. Závlahový systém se musí uvádět do provozu po částech a kontrolovat. Správně fungující systém zajistí automatické zavlažování trávníku a záhonů i v době vaší nepřítomnosti. Ušetříte hodně práce i času.

2 komentáře: „Jak udržovat automatický závlahový systém

  • 17.6.2020 (17:01)
    Trvalý odkaz

    Myslím si, že skvělé rady. My si před několika měsíci konečně také pořídili zahradu a nějaký takový závlahový systém bychom si tam rádi nainstalovali. Je ovšem pravda, že prvně musíme zařídit spoustu jiných věcí. Chtělo by to například nějaké pořádné nářadí na zahradu, protože to nám zatím chybí. Sama už jsem se po nějakém koukala a zatím to vypadá tak, že ho asi koupíme z https://www.elimstore.eu/cz Tam totiž mají prakticky vše, co bychom potřebovali.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *