Jak vybrat vhodný multifunkční notebook do domácnosti
Obsah textu
Uvažujete o koupi nového notebooku do domácnosti? Vyplatí se hledat spíše kancelářský stroj nebo se zaměřit hlavně na notebook na hry?
Co umí kancelářský notebook?
Dá se říci, že v segmentu kancelářských notebooků se po stránce výkonnosti objevují především základní modely. Nenáročná zařízení postačují na běžnou práci s dokumenty nebo prohlížení webových stránek.
Důraz se u modelů vyšších tříd klade primárně na vysoce kvalitní a odolné materiály, dobrou mobilitu, kterou zajistí nízká hmotnost a dlouhou výdrž baterie. Pokud budete mít notebook převážně doma na stole, zřejmě tyto aspekty nemusíte ocenit tolik, jako uživatel, který musí s notebookem denně cestovat a potřebuje pracovat i mimo svou kancelář.
Zároveň je potřeba upozornit na to, že kancelářské počítače na hry ze své podstaty zkrátka určeny nejsou. Proto vůbec nemusejí dostačovat ani současným nenáročným titulům a počítáte-li v budoucnu s tím, že si chcete alespoň občas zahrát, nebude to možné.
Proč si raději zvolit herní notebook
Notebook na hry je dostatečně multifunkční a zvládne vše, co od něj požadujete. Ani u pracovního notebooku, který budete využívat především doma, jistě nelze čekat, že na něm budete nepřetržitě pouze pracovat.
Myslete na to, že určitě budete chtít ve volném čase zhlédnout film nebo si právě i zahrát nějakou hru. Výkonově slabší pracovní notebook vašim požadavkům nejspíše nemusí stačit.
Je dobré si také uvědomit, že technologie kráčí vpřed doslova mílovými kroky. Počítač, který vám obecně dnes stačí, velmi rychle podlehne zastarání. Životní cyklus elektroniky je v současné době velmi krátký.
Zastaralý počítač vás bude omezovat nejen funkčně, ale bude také vyžadovat náročnější údržbu. Náklady rostou o zhruba 30 %. V konečném důsledku se tak jeho koupě spíše vyplatí i navzdory vyšší pořizovací ceně.
Kolik stojí herní notebook
Herní notebooky patří k tomu finančně nejnáročnějšímu, co v tomto segmentu lze najít. Je to dáno přirozeně především jejich výkonností, která předznamenává použití špičkových komponent. Jako herní se označují různé typy zařízení.
Je ale nutné mít samozřejmě na paměti, že jiná očekávání můžete klást na počítač za 15 000 Kč a úplně jiný výsledek dostanete s notebookem, který stojí dvojnásobek. Pochopitelně v tomto případě platí, že na financích záleží a čím více si můžete dovolit investovat, tím lépe.
Současné herní notebooky se pohybují v cenových relacích zhruba okolo 20 000 Kč. Na levnějším stroji si přirozeně mimořádně nenáročnou hru zahrajete, ale vyloženě herní notebooky zkrátka tvoří cenově vyšší kategorii.
Kdo netrpí nijak omezeným rozpočtem, za svoje peníze může dostat herní zážitek bez kompromisů. Takový notebook může však vyjít i na 60 000 Kč nebo více.
Alternativou jsou pak repasované herní notebooky, kde se jedná o notebooky z předváděcích akcí, ukončených leasingů či byly vráceny v zákonné lhůtě. Výraznou výhodou je pak cena, která může dosahovat slevy až 60 % oproti zcela novému modelu. I na repasované notebooky je záruka 12 měsíců. Vybrat si můžete na inComputer.cz.
Právě nějaký lepší notebook bychom si domů také konečně chtěli pořídit. Manželovi by se hodil na vytváření vlastních 3D modelů pro tisk. Na tom, co máme teď to bohužel moc nejde. Proto zatím zůstává u 3D modelů stažených z internetu. Ještě štěstí, že stránek, kde se dají 3D modely ke stažení najít je dnes celá řada, viz například https://sharplayers.cz/kde-hledat-3d-modely-pro-tisk-v-roce-2020/