Jaká okna do teplejšího podnebí

Kdybychom žili třeba ve Střední Americe, okna bychom možná vůbec neřešili. V takové Kostarice ve spoustě domů žádná okna nejsou, stačí jen velký přesah střechy a sítě proti hmyzu. U nás ve Střední Evropě je tomu trochu jinak. I když se mluví o globálním oteplování, pořád okna potřebujeme. Když bydlíte někde v nížině, kde často svítí slunce a podnebí je teplejší, můžete volit okna s nižšími izolačními vlastnostmi, ale ideálně v kombinaci s kvalitní stínící technikou. Určitě je pořád nejdůležitější poctivý výrobce (i prodejce).

Vyhněte se nekvalitnímu plastu a dřevěným oknům

Ideální je pořídit si do teplého podnebí kvalitní plastová okna nebo hliníková okna od českého nebo jiného osvědčeného výrobce. Ta vydrží i celodenní sluneční záření, nemění barvu ani se jinak nepoškodí. U nekvalitních plastových oken nejasného původu se může stát, že se rám okna díky změně teplot může prohnout, což není pouhým okem vidět, ale poznáte to v zimě, kdy bude přes okno protahovat. Kvalitní plastové okno by mělo mít na kování čepy, které umí vlivy změny teplot vyrovnat.

Tip: Kvalitní plastová okna poznáte mimo jiné i tak, že splňují určité normy a předpisy, například normu: ČSN EN 730540:2002 na ochranu tepla.

Dřevěná oka jsou sice přírodní, ale také nejsou ideální tam, kde hodně svítí slunce. Mohou měnit barvu nebo i „pracovat“ a vyžadují pravidelnou péči a údržbu.

Možná bude stačit dvojsklo

Jestli zvolit dvojsklo nebo trojsklo je jen na vás. Existují velmi kvalitní dvojskla, která mají lepší izolační vlastnosti než některá trojskla, takže se opět dívejte na kvalitu. V teplejším podnebí však mnohde kvalitní dvojsklo stačí. Hlavně na jižní straně a v kombinaci s dobrým zastíněním.

Důležitější než okno je stínící technika

Když bydlíte v teplém podnebí, určitě oceníte venkovní žaluzie nebo rolety.

Tip: I výběr žaluzií a rolet má svá doporučení. Pokud si nejste jistí, jaký typ venkovního zastínění je pro vás vhodný, přečtěte si článek: Kam zvolit rolety a kam žaluzie.

Důležité je, aby se jednalo o venkovní stínící techniku, čímž zůstane za oknem nejen světlo, ale hlavně teplo, takže se interiér nebude tolik přehřívat. Další variantou účinného venkovního stínění hlavně na balkóny a terasy jsou markýzy, které mají mnoho podob.

Při výběru tedy řekněte prodejci, zda chcete okna do teplejšího nebo naopak do chladnějšího podnebí a nechte si poradit.

Jeden myslel na “Jaká okna do teplejšího podnebí

  • 25.7.2020 (4:33)
    Trvalý odkaz

    My máme trojskla a venkovní žaluzie. Každým oknem jde teplo a chlad, ale ty venkovní žaluzie tomu hodně pomohou. Také je potřeba, aby okna dobře těsnila, a ne jako u nás, že když foukal vítr, tak se nám hýbaly záclony 😀 Jsem ráda, že manžel konečně objednal nové těsnění z https://www.tesnenitexim.cz/V-profil-mezera-2-5-5-5-mm-c1_4_2.htm a okna přetěsnil, protože když foukalo, tak se záclony ani nehnuly 🙂 .

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *