Podnikáte v Německu? Dost možná platíte na daních mnohem víc, než byste ve skutečnosti měli

Podnikáte v oboru stavební činnosti? Pak je pro vás nejspíše zcela běžné komunikovat s partnery v zahraničí. Ne vždy je však stejně jednoduché se domluvit i s úředníky na příslušných pracovištích a leckdy tak ani netušíte, na jaké benefity nebo úlevy máte v dané oblasti nárok.

Jedním z těch, který Češi příliš neznají, je i Freistellung. Ten využijete v případě, že máte německé daňové číslo (Steuernummer) a ještě jste svému odběrateli nevystavili žádnou fakturu (lze to samozřejmě udělat i později, ale zbytečně tak přijdete o peníze). A jak to celé funguje?

Kdo nemá Freistellung, vždy dostane méně

Jestliže není vaše stavební činnost takříkajíc osvobozena, což je právě v němčině onen zmíněný název, pak vám automaticky každý odběratel strhne z vaší faktury stavební daň (Bauabzugsteuer), která činí 15 %. Pokud mu však veškeré potřebné podklady dodáte, dostanete své peníze vždy v plné výši – ano, tak jednoduché to je.

A není přitom důležité, zda během své činnosti pracujete pro českého nebo německého dodavatele. Mnohem důležitější je to, kde se stavba nachází. Pokud na území Německa, pak nebudete mít žádný problém.

Co si připravit k vyřízení

Jak jsme už zmínili, budete potřebovat německé daňové číslo (Steuernummer). O to je třeba zažádat ještě před podáním žádosti, protože sám o sobě vám ho úřad nevystaví. A co si počít ve chvíli, kdy na tuto možnost přijdete pozdě a odběratel vám již nějakou tu daň strhl? Pak můžete po vyřízení potřebných podkladů ještě vše do konce roku zvrátit, stačí podat tu správnou žádost a dostat své peníze zpět.

Že se v německé byrokracii vůbec nevyznáte? To vůbec nevadí. Odborníci z tj-legal.cz vám se vším poradí a v případě potřeby zpracují i veškeré potřebné účetnictví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *