Turistické boty: 6 rad a tipů, jak na jejich správný výběr

Turistická obuv je základním prvkem výbavy každého milovníka přírody a outdoorových aktivit. Při výběru správných trekových bot je důležité zohlednit hned několik faktorů, které vám pomohou najít ten nejlepší pár bot přímo pro vás. Pojďte se s námi podívat hned na 6 tipů a rad, jak vybrat správné trekové boty do každého terénu.

Určete si účel použití

V první řadě se rozhodněte, jaký typ turistiky plánujete provozovat. Pokud chcete vyrazit spíše na letní túry do nenáročného terénu, budete potřebovat lehkou a prodyšnou obuv. Do velmi náročného terénu se naopak vyplatí pořídit robustní a voděodolné trekové boty. Velký pozor si dejte hlavně na pevnost obuvi, která by vám měla poskytovat dostatečnou oporu při chůzi.

Správná velikost a tvar

Při výběru turistických bot je zásadní najít správnou velikost a tvar, které vám poskytnou dostatečné pohodlí. Pokud máte možnost, vyzkoušejte si obuv svépomocí. Při zkoušení mějte na nohách ponožky, jež budete při turistice nosit.

Kvalitní podrážka

Kvalitní podrážka je základem pro správnou stabilitu v různém terénu. Turistická obuv by měla mít především pevnou, ale zároveň pružnou podrážku. Pozornost věnujte i tlumení v oblasti paty, díky čemuž pro vás bude chůze mnohem jednodušší. Zaměřte se také na vzorek na podrážce, který by měl být upravený tak, abyste se mohli s přehledem pohybovat i po nerovném a kluzkém povrchu – takovou podrážku oceníte i ve špatném počasí či během zimy.

Údržba a péče o obuv

Před koupí se informujte i o náročnosti údržby dané obuvi. Správná péče o turistické boty je totiž klíčová pro jejich dlouhou životnost a funkčnost. Po každém výletu je nutné boty důkladně vyčistit a nechat je uschnout. Některé materiály vyžadují i údržbu pomocí speciálních přípravků.

Materiál a voděodolnost

Při výběru turistických bot dbejte na kvalitu materiálu, jež zajišťuje dlouhou životnost a funkčnost obuvi. Syntetické materiály, jako je nylon, poskytují lehkost a prodyšnost, zatímco kůže nabízí větší odolnost a podporu při chůzi. Vhodnou volbou jsou i voděodolné membrány, které vám zajistí, že vaše nohy zůstanou v suchu.

Cena a značka

Turistické boty by měly svojí kvalitou odpovídat i ceně. Každopádně u kvalitnější turistické obuvi je potřeba počítat s vyšší cenou. Mnohem nákladnější budou především boty vyrobené z kůže či vysoce kvalitních syntetických materiálů. Nejlepší je obuv vybírat u renomovaných prodejců, mezi něž se řadí i BOSP, kde naleznete širokou škálu trekové obuvi. Vybírat můžete z různých modelů, které uspokojí běžné i velmi náročné zákazníky. Dostupná je treková obuv v široké škále provedení, jež se od sebe liší jak tvarem, tak i výškou či způsobem zapínání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *