V jakých podobách se můžete setkat s azbestem?

S azbestem se už běžně ve stavebninách nesetkáte, a to především proto, že se jedná o materiál, který byl zařazen na seznam nebezpečných látek. Patří totiž mezi karcinogeny a může ohrozit nejen zdraví, ale také život člověka. Jelikož je opravdu nebezpečný, byla zakázána jak výroba azbestových materiálů, tak také užití azbestu nástřikem. Vše by mohlo vést ke zmiňovanému poškození zdraví. Na druhou stranu je třeba konstatovat, že se s azbestem můžete setkat především při bouracích a demoličních pracích. V minulosti se totiž azbest při stavění domů používal opravdu hojně.

Azbestu se také jinak říká osinek. Jak jsme zmínili, v minulosti se azbest hojně využíval, byl tehdy označován za doslova zázračný materiál, který měl skvělé jak tepelné, tak také mechanické vlastnosti. I proto byl považován za materiál budoucnosti, kterým by se možná stal, pokud by se nezjistilo, že je škodlivý. I z toho důvodu, že je azbestový materiál tak škodlivý, musí při demolici být likvidován jenom specializovanou firmou.

V jaké podobě se můžete s azbestem setkat?

Azbest je ve většině případů součástí takzvaného boletického panelu, ale také ho často najdete v bytových jádrech. Důvodem toho, že ho najdete v bytových jádrech, je především to, že je nehořlavý, tudíž je to ideální podklad pro elektroinstalaci.

Často se také z azbestu vyráběla střešní krytina, také se z něj stavila ubytovna nebo nákupní středisko. Z azbestu se také často stavěly i zemědělské objekty.

Jak se likviduje azbest?

Jak jsme zmínili, pro likvidaci azbestu je nutné využít specializovanou firmu. Sami se do likvidace tohoto nebezpečného materiálu nepouštějte. Prvním krokem při úspěšné likvidaci azbestu je provedení průzkumu, který zjistí, kolik azbestu se asi v budově vyskytuje. Podle toho se při demoličních pracích postupuje a na to se bere ohled.

Jeden myslel na “V jakých podobách se můžete setkat s azbestem?

  • 21.7.2020 (4:48)
    Trvalý odkaz

    Ve starých areálech je azbestu ještě docela hodně. Náš objekt prošel vloni na jaře docela velkou rekonstrukcí a všechen azbest odvezli, což jsem rád. Dokonce nám při té příležitosti pořídili i větší silo na obilí z https://www.pawlica.cz/produkty/sila-na-obili/ , tak je to hned v práci lepší, když člověk kolem sebe kouká na nové věci.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *