Víte, jak se obléct při 10 stupních? Máme pro vás 5 tipů!
Obsah textu
Teploty se postupně začínají blížit k bodu mrazu a pomalu, ale jistě přichází čas vytáhnout z šatníku teplejší kousky. Proto jsme si pro vás připravili několik rad, jak se obléci při 10 stupních – když ještě není třeskutá zima, ale zároveň už cítíte, že nepříjemný chlad se pomalu vtírá pod vaše podzimní oblečení.
1) Zkontrolujte sílu větru
10 stupňů, to není zrovna teplíčko. Pokud však venku fouká vítr, můžete je pocitově vnímat ještě trochu hůř. Proto vždy před odchodem z domu zkontrolujte, jaké je počasí. Když uvidíte, že silný vítr převrací lidem deštníky, oblečte se raději tak, jako by venku bylo minimálně o 5 stupňů méně.
Tip: Chystáte se na výlet? Informace o síle větru v dané lokalitě najdete na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.
2) Vsaďte na vrstvy
Vrstvení několika tenkých kusů oblečení je mnohem lepší, než kdybyste si oblékli jen tričko a tlustou bundu. Pokud vyrážíte do práce nebo třeba na rande, zřejmě chcete, aby byl váš outfit trendy. V takovém případě zkuste obléknout košili, se kterou se dají skvěle kombinovat další kousky, například různé svetříky. Na závěr pak sáhněte po stylovém kabátu.
Když však jdete ven sportovat či pracovat, potřebujete, aby vrstvení bylo především funkční. První vrstva by tedy měla odvádět pot, druhá musí izolovat a třetí chránit před okolním prostředím. V praxi to znamená, že potřebujete kvalitní termoprádlo, fleecové tričko či mikinu a svrchní vrstvu, která je nepromokavá a větruvzdorná.
Tip: Nevíte, jak vybrat termoprádlo? Tady zjistíte, na co se při výběru zaměřit.
3) Zohledněte svou aktivitu
Je velký rozdíl mezi tím, jak se obléct při 10 stupních, když vyrážíte na procházku a když jdete běhat. Pokud vás čeká fyzická aktivita, doporučuje se vyrazit ven tak, jako by bylo o deset stupňů méně. Pohyb vás totiž zahřeje. Na druhou stranu však musíte zohlednit, že když se na chvíli zastavíte, třeba abyste si odpočinuli, tělo velmi rychle vystydne a vás bude stát spoustu energie opět ho zahřát. Proto s sebou při sportu či práci venku noste ještě jednu extra vrstvu, do které se můžete zabalit hned, jakmile s fyzickou aktivitou přestanete.
4) Hlava v teple
Možná se to nemusí zdát, ale přes hlavu utíká spousta tepla. Proto sáhněte po lehké čepici, klobouku nebo čelence, i když právě nemrzne. Jakmile teploty klesnou pod pět stupňů, bude se vám hodit i klasická teplá čepice. Určitě nezapomínejte ani na nohy – teplé ponožky z kvalitního materiálu jsou „must have“. Vyberte si třeba ty z merino vlny nebo z mikrovlákna, bavlna je naopak naprosto nevhodná. Neizoluje, a navíc špatně odvádí pot.
5) Vybírejte vhodné materiály
Při výběru těch pravých kousků na podzim zohledněte také materiály, ze kterých je oblečení ušito. Dobrou volbou je například softshell. Je nepromokavý, větruvzdorný, ale zároveň prodyšný. Navíc se pyšní také mechanickou odolností, což oceníte především, pokud nakupujete oblečení na sport nebo pro děti.