Co byste měli vědět o obráběcích strojích

Jsou hybnou silou každého průmyslu, který cílí na maximální automatizaci. V jejich útrobách se ukrývá sofistikovaný řídící systém, díky němuž mohou pracovat prakticky samy – tedy bez vašeho dohledu.

A kde se vlastně vzal název CNC stroje? Jde o zkratku pro anglický výraz computerized numerical control alias počítačové číslicové řízení.

Jak vlastně celé obrábění probíhá?

S trochou nadsázky lze říct, že jde vlastně  o takový vylepšený soustruh, frézu či vrták. Požadovaný tvar je výsledným předmětům dodáván prostřednictvím odebírání materiálu. Vše je ovšem nastaveno tak, aby bylo možné potřebné pohyby provádět stále dokola bez mechanického zásahu uživatele a to výhradně prostřednictvím příkazů, zadávaných do systému.

Od obrobku až k finálnímu produktu

Samozřejmě není nutné zadávat jednotlivé příkazy do systému samostatně. Všechny CNC obráběcí stroje jsou schopny pojmout jeden řídící program (mnohdy i více než jeden), na jehož konci bude stát jeden dokonale vyrobený předmět.

Je obsluha skutečně tak jednoduchá?

Samozřejmě. Po naprogramování je nutný jen přiměřený dozor a kontrola, zda stroj pracuje správně. CNC operátor strojů si také musí poradit s jednotlivými funkcemi svého zařízení a to od úpravy parametrů a už po upnutí a vyrovnání předmětů. Obvykle lze přepínat mezi několika režimy stroje (chod, zastavení, částečné zastavení apod.).

Co vše je možné CNC strojům svěřit?

Paleta materiálů je velmi široká. Už dávno nejsou ve hře jen jednoúčelové stroje, naopak. Opracovat tak můžete železné i neželezné kovy, nerez, ale i dřevo, gumu, plast nebo sklo či grafit. Záleží jen na vašich potřebách.

Obráběcí stroje efektivně snižují počet mezikroků

Výhodou těchto zařízení tedy není jen minimalizace obsluhy, ale také zrychlení celé výroby. Není nutné materiál neustále někam přenášet, upínat apod. Vaši operátoři jsou navíc zcela v bezpečí, protože veškerý proces v zásadě řídí „zvenčí.“ Více se dozvíte na machinegroup.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *