Akvarijní topení a topítka do akvária

Jak rybičkám v akváriu zajistit příjemnou teplotu vody, jako v tropických oblastech? Stačí používat akvarijní topení či topítka, která slouží k udržení stabilní a dostatečně vysoké teploty.

Proč je důležitá teplota v akváriu?

V nabídce akvaristických obchodů naleznete mnoho různých topení do akvária, včetně topítek s termostatem, na kterém si nastavíte požadovanou teplotu a topítko se poté samo zapíná a vypíná, čímž teplotu dlouhodobě udržuje.

Teplota v akváriu by se podle druhů chovaných ryb měla obvykle pohybovat okolo 25°C. V horkých letních dnech je tedy vhodné použít i chlazení do akvária.

Topná tělesa do akvária můžete zvolit vnitřní nebo vnější. Vnější topná tělesa však můžete použít pouze v případě, že je akvárium vybaveno vnějším filtrem. Tyto ohřívače se na hadici vnějšího filtru nasadí a nepřekáží tak v akváriu.

Co je to topítko?

Topítka jsou malá, nenápadná zařízení ve tvaru kolíku. Jsou bezpečná a výkonná. Většinou se umisťují do zadního rohu akvária. Ovládají se jednoduše – v akváriu naplněném vodou si nastavíte na termostatu topítka požadovanou teplotu, a asi po čtvrt hodině topítko zapnete do elektrické sítě. Pokud chcete topítko z akvária vyjmout, nikdy ho nevytahujte zapnuté – topítko asi 15 minut před vyjmutím vypněte. Pro kontrolu teploty vody je ideální, pokud si pořídíte také teploměr.

Jaké topítko do akvária použít?

Stálá teplota vody v akváriu je velmi důležitá. Teplota vody musí být taková, jako je teplota vody v oblastech, ze kterých ryby pocházejí. Topítko vybírejte podle jeho výkonnosti a velikosti akvária.

Jak výkonné topítko použít?

  • do 25 litrů – výkon topítka 25 wattů
  • 25 – 60 litrů – výkon topítka 50 wattů
  • 60 – 100 litrů – výkon topítka 75 wattů
  • 100 – 150 litrů – výkon topítka 100 wattů
  • 150 – 225 litrů – výkon topítka 150 wattů
  • 225 – 300 litrů – výkon topítka 200 wattů
  • 300 – 450 litrů – výkon topítka 300 wattů

Do nádrží, které jsou delší než 150 centimetrů, je vhodné použít 2 akvarijní topítka na protilehlé strany akvária.

Vnitřní topítka

Většina topítek je vybavena termostatem, na kterém nastavíte požadovanou teplotu, kterou poté topítko udržuje. Vnitřní topítka jsou nejjednodušší a nejlevnější možnost, jak vytápět vodu v akváriu.

Externí topítka

Externí topítka se umísťují na hadici vnějšího filtru. Externí topítko tedy můžete použít pouze, pokud máte filtr pod akváriem. Výstupní hadici filtru rozpůlíte a na oba konce nasadíte topítko. Výhodou externích topítek je, že v akváriu nezabírají místo a že nejsou vidět. Vyrábějí se ve dvou velikostech – na hadice 12/16 mm nebo 16/22 mm. Před nákupem externího topítka tedy nezapomeňte přeměřit hadice filtru.

Chlazení vody akvária

V horkých letních dnech musíte hlídat, aby teplota v akváriu nestoupla nad požadovanou teplotu – neměla by přesáhnout 28°C. Příliš vysoké teploty akvarijní živočichové i rostliny snáší velmi špatně a navíc dochází k rychlému deficitu kyslíku. Nejúčinněji tomuto nežádoucímu oteplení vody zabráníte použitím chladičů a ventilátorů do akvária.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *