Rozhodli jste se začít chovat andulky? Pak pro vás máme takovou krátkou příručku, kterou ocení nejen začínající chovatelé andulek, ale také ti, kteří jsou v chování andulek už zběhlí. Mezi Čechy se vyskytuje stále více chovatelů andulek, andulky jsou zkrátka stále více a více oblíbené a populární. Není se čemu divit, jedná se o milá, hezky zbarvená a společenská stvoření, s nimiž si dokonce můžeme i popovídat, pokud je tedy naučíme mluvit.

V případě, že se rozhodnete chovat andulku, je třeba si zjistit dostatečné množství informací o jejich chovu. Nikdy si nezjišťuje informace až ve chvíli, kdy si andulku přinesete domů, vždycky si všechno potřebné zjistěte zavčasu a s dostatečným předstihem.

Jak by měla vypadat klec a její vybavení

Andulka není nijak náročný papoušek. Nevyžaduje ke svému spokojenému životu velkou klec jako papoušek Ara, ideální je pro ni ptačí klec nižší a delší. Vyrobte si ji sami ze stavebnice Aluhobby, kdy složíte dohromady pár hliníkových profilů a součástek dle návodu.

Nicméně taková ptačí klec (nebo venkovní voliéra) by měla být vybavena dostatkem hraček. Andulky si velice rády hrají, proto na to nezapomínejte a do jejich klece jim pořiďte dostatečné množství hraček. Klec pak umístěte tam, kde nebude průvan, kde bude dostatek světla a kde nebude stát na přímém sluníčku.

Čím andulku krmit

Důležitou otázkou v chovu andulky je, jak či čím andulky krmit. Jak již bylo zmíněno, andulky nejsou nijak nároční tvorové, andulky se spokojí s obyčejným krmivem pro andulky, jež koupíte v obchodech či zverimexech. Milují hlavně směs prosa, nepohrdnou ani senegalským prosem v klasech. Jejich jídelníček jim zpestřete také sépiovou kostí, za kterou vám budou nesmírně vděčné.

Aby měly andulky dostatek jódu ve svém těle, doporučujeme do klece dát takzvanou jódovou kostku a minerální blok.