Co je nejdůležitější u batohů pro prvňáky?

Škola už pár týdnů běží a s prvňáky už jsme se alespoň trochu zaběhli v nějakém režimu. Většinou jsou ještě nadšení z každého dne, který ve škole stráví, jejich radost jim ale mohou kazit bolavá záda.

Každý den totiž musí do školy nosit mnoho věcí, i když některé z nich ani nepotřebují. Jenže musí ukázat spolužákům snad všechny hračky, které doma mají, a tak je jejich školní taška ještě o poznání těžší. K tomu všechny učebnice, desky, sešity, pracovní sešity, penál, svačina, pití a přezůvky a hned jsme na několika kilech, které musí malí školáci na svých zádech nosit. Výběr vhodného batohu pro prvňáky je tak zásadní pro správné držení těla i záda bez bolesti. Právě s držením těla má problémy mnoho dětí už ve věku od šesti let a špatně zvolený batoh je může ještě zhoršovat. Co takový správný batoh má mít a naopak, co by mít neměl? U batohu je důležité, aby dobře sedět na zádech, a to v klidu i při pohybu, čemuž pomáhají nastavitelné ramenní popruhy, které jsou dostatečně široké a polstrované. Svou podstatnou roli hraje také výška a šířka batohu, jeho polstrování i tvarování.

  • Šířka batohu nebo aktovky by neměla příliš přesahovat přes ramena dítěte, aby nebránila v přirozenému pohybu rukou a také by nemusely dobře sedět popruhy.
  • Výška musí být menší než jsou záda dítěte, tedy pod ramena a nezasahovat přes hýždě, což může opět omezit pohyb
  • Tvarování školního batohu ovlivňuje to, jak bude batoh na zádech sedět. Ten musí přiléhat k zádům a nikde netlačit ani neškrtit.
  • Polstrování pomáhá k pohodlnému nošení, a to jak v zádové části, tak na popruzích.

Možní, že právě váš prvňák doma fňuká, že ho bolí záda nebo chce jiný batoh. Než ho odbudete, že si vymýšlí, zkuste zhodnotit, zda přeci jen nemůže mít pravdu. Podívejte se, jak mu batoh sedí při chůzi a také, zda jsou dobře nastavené popruhy. A samozřejmě, pokud mu stávající batoh nevyhovuje, pořiďte jiný, který bude splňovat všechny požadavky pro pohodlné nošení a zdravá záda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *