Figurky Funko POP lákají děti, sběratele i investory

Sbírat se dá ledacos. Někdo má doma sbírku mincí, někdo zase střádá autogramy známých osobností. Skutečným hitem posledních let jsou však panáčci s velkými hlavami. Funko POP působí komicky, a přitom roztomile. Jejich detailní zpracování je přímo předurčuje na výstavku někde na poličku – samozřejmě hezky zabalené v originální krabici. Protože s trochou štěstí hodnota vybraných kousků za nějaký čas zajímavě vzroste.

Z osobního projektu sběratelským fenoménem

Při pohledu na figurky Funko POP možná nejdříve nabudete dojmu, že jde jen další z mnoha pěkných hraček pro děti a infantilní dospěláky. Jenomže zanedlouho vás totálně pohltí a začnete kompletovat sbírku, kterou se rádi pochlubíte přátelům.

Dejme tomu, že jste o „POPkách“ nikdy dříve neslyšeli. O co tedy vlastně jde? Vinylové figurky vysoké zhruba 10 cm (k mání jsou však také menší i větší kousky) vyrábí americká firma Funko již od roku 1998, tedy přes dvacet let. Založil ji Mike Becker se záměrem vytvořit menší projekt – nostalgicky laděné hračky jako vzpomínku na nepřetechnizovanou dobu. Jenomže jak už to tak bývá, někdy se původní záměr zcela vytratí. Z osobního projektu se nakonec stal miliardový byznys, byť až pod novým vedením.

Vůbec první figurkou z produkce Funko byl Big Boy – maskot velmi známé sítě restaurací. Paradoxně však značku neproslavil, o to se postaraly až další figurky, a to především po prodeji firmy v roce 2005 a rozšíření sortimentu o spoustu licencovaných postaviček. Nový ředitel Brian Mariotti věděl, že v tandemu značek jako Disney, Marvel a Major League Baseball není možné neuspět. A tak se zrodil sběratelský fenomén. Funko začala vyrábět nespočet tématických kolekcí a z mnohých figurek se staly velmi exkluzivní a hodnotné kousky.

Nejdražší POPky stojí tisíce dolarů

Vůbec nejdražší POPkou je údajně postavička AlexeDeLarge z ikonického filmu Clockwork Orange z edice Glow in the Dark (svítí ve tmě). Je natolik vzácná, že za ní nejmenovaný sběratel zaplatil v přepočtu téměř tři sta tisíc korun.

Co se týče postavičky Big Boye, ačkoliv jde o vůbec první figurku, která se vyrobila v počtu 480 kusů, k dostání je za poměrně rozumnou cenu. Oproti jiným figurkám není příliš žádaná a rozhodně nepatří k těm nejdražším. Na seznamu nejcennějších POPek najdete postavičku Hraběte Čokuly (Count Chocula), Jamieho Lannistera ze Hry o Trůny, superpadoucha Deathstroka, Boba Fetta (ve variantě s červenými vlasy) nebo metalického Stana Leeho. A samozřejmě spousty dalších figurek s cenovkami mnohonásobně vyššími proti původní ceně.

Skvělý dárek pro děti a geeky

Pokud se vám figurky Funko POP líbí a rádi byste si jich pár pořídili, poohlédněte se po nich v eshopu Prokonzole.cz. V nabídce najdete oblíbené Funko POP Star Wars včetně Darta Wadera, Hana Sola, Jabby, Luke Skywalkera a Yody, Funko POP Harry Potter a mnoho dalších figurek z populárních filmů i seriálů.

Funko POP samozřejmě nejsou pouze televizní postavičky, ale třeba i hrdinové z počítačových her, což potvrzuje například kolekce Funko POP Fortnite, bojovníci z Mortal Kombatu, figurka dráčka Spyra či Lilith ze hry Borderlands. A to je jen krátký výčet POPek, kterých je všeho všudy téměř deset tisíc.

Funko POP by vás mohly zajímat i v případě, že vlastní sbírku zakládat nehodláte. Stylovější dárek pro děti nebo geeky byste pohledali. Za cenu kolem čtyř set korun získáte originální kousek, který se možná jednou stane cenným sběratelským artefaktem. A i kdyby ne, bude dělat radost jen tím, že je.

Zdroj obrazové přílohy: web inzerenta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *