Kvalitu kuchyňské linky prověří Vánoce

Kuchyně je centrem všeho ruchu domácnosti a mnohdy také i velké části rodinného života. Ovšem to nejdůležitější, co se odehrává v kuchyňských kulisách, je příprava veškerých pokrmů i naše kuchařské pokusy a výzvy. V kuchyni pravidelně prověřujeme své kulinářské schopnosti, testujeme odolnost našich strávníků a mimo jiné také kvalitu a výdrž kuchyňské linky. I když kuchyni podrobujeme zatěžkávacím zkouškám pravidelně v průběhu roku, tím největším testem prochází o Vánocích. Takzvané “svátky klidu a míru” skutečně až na dřeň odhalí všechny nedostatky (ano, včetně těch našich) a kvality nejen kuchyňské linky, ale i celé kuchyně. Podle kterých faktorů poznáte, že vám dělá v kuchyni společnost skvělá linka, nebo nastal čas na novou?

Pracovní plocha je základ

Vánoce jsou svátky klidu a pohody. Tak určitě. Ale jen pro ty, kteří je nemusí trávit u trouby a sporáku. Pro ty jsou Vánoce hlavně o nekonečných přípravách, vaření, pečení, smažení a následné hoře špinavého nádobí. (Blahoslaven buď vynálezce automatické myčky. Amen!) Při každých velkých přípravách, mezi které kromě Vánoc patří třeba i rodinné oslavy, se jako první ukáží kvality nebo spíše nekvality využití pracovního prostoru kuchyňské linky. Zejména pokud máte připravovat více věcí najednou, je dostatečně velká pracovní deska zcela zásadní pro pohodlnou, snadnou a rychlou práci. O to více patří-li vaše kuchyně mezi ty menší, kde v podstatě bojujete o každý centimetr navíc.

V případě, že vaše kuchyň nepatří již mezi nejnovější, je složená ze sektorových polic a skříněk a žijete v přesvědčení, že s velikostí pracovní plochy se už nedá nic dělat, doporučujeme zajít do profesionálního kuchyňského studia. Pravděpodobně budete velmi překvapeni, co všechno se dá vymyslet a jak se dá kouzlit i na pár metrech čtverečních. Profesionálové dnes dokáží i z opravdu malé kuchyně vykřesat maximum a proměnit ji v kuchyni snů s velkorysou pracovní deskou.

Ani vysoko, ani daleko

Druhým důležitým prvkem, který během náročných vánočních příprav odhalí své slabiny, je úložný prostor. Nejen dostatečná velikost, ale i dobře členěné místo na hrnce, pánvičky, stolní nádobí, případně na suroviny a potraviny je základním kamenem každé kuchyně. Díky správně navrženému a organizovanému prostoru si můžete ušetřit pobíhání sem tam, mnoho zbytečných kroků, ohýbání a natahování, které dělá z vaření nikoliv klidnou až relaxační činnost, ale pořádný tělocvik a závod s časem.

Dnešní kuchyňské linky na míru padnou jako ulité nejen prostoru, ale klidně i vám samotným. Nástup a zvyšující se obliba tzv. ergonomických kuchyňských linek, které jsou navržené s ohledem na vaši výšku a také na rozmístění spotřebičů, vnáší do kuchyní výraznou pohybovou i časovou úsporu. Tak ruku na srdce – cítíte se i po menším či běžném vaření jako po maratonu? Vánoční kuchtění vám dá v tom případě zabrat ještě mnohonásobně víc.

Ach ty materiály!

Ne ne, nezapomněli jsme. Kvalita kuchyňské linky se samozřejmě také měří i kvalitou použitých materiálů a precizností provedení. Rozlité tekutiny, vlhkost, ostré a těžké předměty, sypké, lepkavé i mastné suroviny, odolné nečistoty i používání speciálních čističů na kuchyňské povrchy – tomu všemu je vystavena kuchyňská linka v podstatě každodenně. Na linkách z levných či nekvalitních materiálů se běžné užívání podepíše už velmi záhy.

Jako první silně utrpí estetika. Detaily v podobě odlepené dýhy na skříňkách a policích, pokřivená a špatně se zavírající dvířka nebo třeba vlhkostí zvlněná pracovní deska možná během roku zamrzí a mávnete nad nimi rukou, v období Vánoc se ale stávají fatálními vadami na kráse, které vizuálně ruinují domácí idylu a také značně komplikují údržbu linky, mají vliv na její praktičnost a opět i pohodlné užívání.

Pokud ve skrytu duše už nějakou dobu toužíte po nové kuchyni, zkuste na svou kuchyňskou linku hodit letos o Vánocích kritické očko. Možná že při všech těch přípravách narazíte na to, že nadešel ten správný čas na její výměnu a ještě si stihnete vybrat nějakou novou a za skvělou cenu do konce roku. Takový pozdní vánoční dárek v podobě nové kuchyně přece jen nezní tak špatně, no ne?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *