Po návratu z porodnice s miminkem v náručí nastává v životě maminky úplně nová etapa, která je považována za nejhezčí období celého mateřství. Vrtá vám hlavou, co všechno bude váš drobeček potřebovat a jak mu zajistit pocit naprostého bezpečí a lásky? Péče o kojence se sestává ze tří základních činností, je potřeba mu poskytnout dostatek výživného spánku, pozornosti a mateřského mléka, aby miminko sílilo a rostlojako z vody.

Novorozenci stráví každý den až 17 hodin spánkem, v tomto období ještě nedokáží rozeznat rozdíl mezi dnem a nocím a musíme je to naučit. Přes den si s dítětem hrajte, věnujte se mu a v noci na něho mluvte jen tlumeným hlasem a nerozsvěcujte velké světlo. Časem díky těmto technikám pochopí, že noc je určena pro spánek. Ve věku do 6 měsíců pak kojencům stačí 15 hodin denně, do 1 roku se věnují spánku 14 hodin a dvouleté dítě spí 13 hodin denně. Pokud by dítě trpělo nedostatkem spánku, projevilo by se to pláčem, podrážděností a zvýšenou únavou. Únava u kojenců ale nevede k rychlému usnutí, naopak se jim usíná obtížněji a spánek je většinou přerušovaný. Je proto potřeba nastavit pravidelný denní režim a dítě na něho navyknout.

A jak je to s mírou pozornosti, kterou bychom měli dítěti věnovat, aby se necítilo osaměle? Na tuto otázku neexistuje přímá odpověď, každé dítě je individuální a vy se časem naučíte vnímat a rozpoznávat projevy a potřeby své ratolesti. Jedno mají ale všichni kojenci společné, hrát si dokáží jen v okamžiku, kdy se cítí v bezpečí. Někteří si proto hrají jen, když leží v postýlce, neboť tu považují za své útočiště. Jiní si dokáží hrát jen v přítomnosti maminky, protože ta představuje neměnnou jistotu a podporu. Všímejte si, jak vaše dítko reaguje v různých situacích a dopřejte mu volbou správného místa duševní klid a spokojenost.

Nedílnou součástí života miminka je kojení mateřským mlékem, které mu poskytne potřebné cenné bílkoviny, vitamíny, minerální látky a mikroorganismy, jež pomohou kojenci s tvorbou imunitního systému, a také prohloubí pouto mezi maminkou a dítětem. Oborníci doporučují matkám užívat při kojení doplněk stravy Feminella Hereditum a zvýšit tak množství a následný účinek prospěšných látek přijímaných do těla, neboť obsahuje probiotický a antibakteriální mikroorganismus Lactobacillus fermentum Lc40 izolovaný přímo z mateřského mléka. Jeho užívání prospívá nejen dítěti, ale i matce, jejíž imunita je zatěžkávána v souvislosti s náročným procesem kojení. Evropská instituce EFSA (European Food SafetyAuthority/Evropský úřad pro bezpečnost potravin) označila použitý laktobacilus jako bezpečný, což vám zaručuje nezávadnost produktu bez sebemenších zdravotních rizik, nemusíte se tedy obávat užívat ho po celou dobu kojení.