Denní rituály kojence

Po návratu z porodnice s miminkem v náručí nastává v životě maminky úplně nová etapa, která je považována za nejhezčí období celého mateřství. Vrtá vám hlavou, co všechno bude váš drobeček potřebovat a jak mu zajistit pocit naprostého bezpečí a lásky? Péče o kojence se sestává ze tří základních činností, je potřeba mu poskytnout dostatek výživného spánku, pozornosti a mateřského mléka, aby miminko sílilo a rostlojako z vody.

Novorozenci stráví každý den až 17 hodin spánkem, v tomto období ještě nedokáží rozeznat rozdíl mezi dnem a nocím a musíme je to naučit. Přes den si s dítětem hrajte, věnujte se mu a v noci na něho mluvte jen tlumeným hlasem a nerozsvěcujte velké světlo. Časem díky těmto technikám pochopí, že noc je určena pro spánek. Ve věku do 6 měsíců pak kojencům stačí 15 hodin denně, do 1 roku se věnují spánku 14 hodin a dvouleté dítě spí 13 hodin denně. Pokud by dítě trpělo nedostatkem spánku, projevilo by se to pláčem, podrážděností a zvýšenou únavou. Únava u kojenců ale nevede k rychlému usnutí, naopak se jim usíná obtížněji a spánek je většinou přerušovaný. Je proto potřeba nastavit pravidelný denní režim a dítě na něho navyknout.

A jak je to s mírou pozornosti, kterou bychom měli dítěti věnovat, aby se necítilo osaměle? Na tuto otázku neexistuje přímá odpověď, každé dítě je individuální a vy se časem naučíte vnímat a rozpoznávat projevy a potřeby své ratolesti. Jedno mají ale všichni kojenci společné, hrát si dokáží jen v okamžiku, kdy se cítí v bezpečí. Někteří si proto hrají jen, když leží v postýlce, neboť tu považují za své útočiště. Jiní si dokáží hrát jen v přítomnosti maminky, protože ta představuje neměnnou jistotu a podporu. Všímejte si, jak vaše dítko reaguje v různých situacích a dopřejte mu volbou správného místa duševní klid a spokojenost.

Nedílnou součástí života miminka je kojení mateřským mlékem, které mu poskytne potřebné cenné bílkoviny, vitamíny, minerální látky a mikroorganismy, jež pomohou kojenci s tvorbou imunitního systému, a také prohloubí pouto mezi maminkou a dítětem. Oborníci doporučují matkám užívat při kojení doplněk stravy Feminella Hereditum a zvýšit tak množství a následný účinek prospěšných látek přijímaných do těla, neboť obsahuje probiotický a antibakteriální mikroorganismus Lactobacillus fermentum Lc40 izolovaný přímo z mateřského mléka. Jeho užívání prospívá nejen dítěti, ale i matce, jejíž imunita je zatěžkávána v souvislosti s náročným procesem kojení. Evropská instituce EFSA (European Food SafetyAuthority/Evropský úřad pro bezpečnost potravin) označila použitý laktobacilus jako bezpečný, což vám zaručuje nezávadnost produktu bez sebemenších zdravotních rizik, nemusíte se tedy obávat užívat ho po celou dobu kojení.

Jeden myslel na “Denní rituály kojence

  • 23.11.2020 (22:08)
    Trvalý odkaz

    Tak náš synek má největší rituál v tom, že si vždycky kolem 14. hodiny odpolední pospinkává ve své nádherné postýlce, kterou jsme objednávali z webových stránek https://www.luceda.cz/postylka-s-kompletni-vybavou/ Vypadá to opravdu nádherně, navíc je to s kompletní výbavou, takže nebylo třeba shánět nic navíc.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *