Co škodí pleti nejvíce? Špinavý vzduch i nesprávná péče!

Akné, pupínky a zarudnutí jsou příznaky dospívání, ale trápení s pletí mají také dospělí. Zejména pro ženy je pokožka citlivé téma, přitom není důvod pro stud. Naopak, je třeba se ptát a v případě potřeby navštívit dermatologa, který poradí s konkrétními obtížemi.

A proč je pleť příliš mastná nebo jaké faktory jsou nejškodlivější? Kromě hormonálních změn v dospívání hraje roli znečištěné ovzduší, ale stejně tak nedostatečná nebo špatná péče o pleť nebo nezdravý jídelníček. Co dělat, aby byl obličej hladký a jemný a nedocházelo k poškození jeho ochranného filmu?

Kůže chrání tělo

Co je potřeba vědět o kůži? Jedná se o největší nevnitřní orgán lidského těla, přičemž pokrývá asi dva metry čtvereční a váží až devět procent celkové váhy člověka. Skládá se z pokožky, škáry a podkožního vaziva. Je ochranným krytem těla a současně zabraňuje průniku bakterií a virů.

Vnější bariérou pokožky je ochranný film, který zabraňuje jejímu vysušování, současně brání pronikání mikroorganismů a různých patogenů, ale narušením této vrstvy může dojít k ucpávání pórů a vzniku pupínků. Dalším problémem pokožky může být též nadbytečná produkce kožního mazu, i v tomto případě dochází k zanášení pórů a ke vzniku podkožního akné.

Faktory vedoucí k aknózní pleti

Proč vlastně dochází k narušení pokožky, která následně trpí na pupínky, zarudnutí nebo akné? Zatímco v době dospívání je zásadním důvodem hormonální nerovnováha a změny v souvislosti s dospíváním, naopak dospělí trpí vinou nezdravého životního stylu a konzumace přemíry cukrů, ale také vlivem znečištěného vzduchu. Ovzduší plné smogu, prachu, sazí a chemikálií zásadně ovlivňuje stav pokožky a vede k ucpávání pórů i ke vzniku takzvaných černých teček.

Při pobytu ve městech je pokožka viditelně oslabenější a ztrácí pružnost, protože ji ohrožují výfukové plyny, poletující částice a kouř včetně cigaretového. Ale pozor, neblahý vliv nemají jen toxiny a nežádoucí látky, ale také přemíra slunečního záření (UVA, UVB), oslabená ozónová vrstva i modré světlo z obrazovek.

Pokožka potřebuje správnou péči a dostatek vitamínů

Jak docílit toho, aby byla pokožka jemná a jak se zbavit akné? Důležitá je správná péče, protože používání většího množství kosmetiky může být kontraproduktivní, a naopak kůži poškodit. Naopak žádná péče je také špatně, proto je třeba každý den důkladně očistit pleť, ale zbytečně nedrhnout.

Vyplatí se používat šetrné prostředky pro péči o pleť, které doplní potřebné vitamíny a antioxidanty, s tím souvisí též úprava jídelníčku, který bude bohatý na potraviny s obsahem vitamínů C, skupiny B a E, který je považován za „vitamín mládí“. Zapomenout se nesmí ani na řádnou hydrataci pomocí přípravku s glycerinem, jako je Sébium Hydra, a samozřejmě doplňovat celodenně tekutiny v rámci pitného režimu. Vhodné jsou nealkoholické nápoje jako čistá voda, voda s citronem nebo neslazené bylinkové čaje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *