Seznamte se s neoprénovými doplňky na vodní sporty

Neoprénové doplňky představují nutnou součást výbavy každého sportovce. Jak si vybrat ty pravé?

Neoprénové ponožky

Ponožky mají podobnou funkci jako samotný neoprén. Dokáží vás chránit před chladem, což oceníte při sportování v chladnější vodě. Stejně tak jsou účinnou obranou vůči potenciálnímu zranění. Beachvolejbalisté naopak ponožky nosí i při pohybu na horkém písku.

Oblékat je můžete jako další vrstvu do bot nebo samostatně. Kvalitnější produkty mívají gumový zátěr, díky němuž jsou ponožky odolnější vůči mechanickému poškození. Při výběru platí podobná pravidla jako u neoprénu.

Zásadním parametrem, který se vyplatí před koupí sledovat, je určitě tloušťka materiálu. Asi nejběžněji se setkáte s ponožkami 3 nebo 5 mm silnými. Platí, že čím silnější materiál, tím lépe vás ochrání před chladem.

Podstatná je taktéž správná velikost ponožek. Opět zde analogicky fungují podobné zákonitosti jako u neoprénu na tělo. Pokud nesedí přesně, nemohou plnit svou funkci.

Nejlepší je mít možnost si ponožku vyzkoušet. Pokud je na noze těsná, vybrali jste si správně. Určitě nemůže jen volně „plandat“, pak by vám pod materiál neustále tekla voda. A ve studené vodě vám pochopitelně okamžitě bude zima.

Kdo si nechce neoprenové ponožky kupovat, může vyřešit situaci i tak, že si obleče silnější bavlněné ponožky a obuje boty.

Neoprénová obuv

Boty opět plní především funkci ochranné bariéry, a to jak té mechanické, tak i tepelně izolační. Kromě samotné síly materiálu bychom se v tomto případě měli zaměřit také na tloušťku podrážky. Silnější podrážka dovoluje i občasný pohyb v terénu.

K běžnému chození ale pochopitelně tyto boty určeny nejsou, stále jsou vytvořeny především na sport. Proto je na místě si před nákupem rozmyslet, jak vlastně plánujeme obuv využívat.

Má-li navíc podrážka protiskluzovou úpravu, lze to považovat i za bezpečnostní prvek, který nás výrazněji chrání před zraněním.

Neoprénové rukavice

Kdy a proč vlastně potřebujete neoprénové rukavice? Platí, že čím chladnější je okolní prostředí, tím spíše byste se měli chránit.

Uprostřed léta vám možná samotný neoprén bude stačit. Studená voda však znamená totéž jako studený vzduch, pokud vám tedy nemá být zima, musíte se důkladně obléct. Rukavice z neoprenu účinně brání prochladnutí i poranění rukou.

Pokud nám tedy nejde o to zůstat hlavně v teple, můžeme sáhnout i po rukavicích bez prstu, které ochrání před oděrkami a škrábanci a zároveň zachovají citlivost úchopu.

U rukavic volíme podobně jako v případě ponožek: Hlavní kritérium je tloušťka neoprénu a jeho přiléhavost. A pozor, nesmíme zapomenout ani na to, že citlivým místem neoprenů jsou švy.

I těmi může zatékat. Zejména pokud jsou šité. Šité švy bývají vidět u letních neoprénů, kde se nekladou tak vysoké nároky na tepelný komfort.

TIP: Pro fajnšmekry, kteří chtějí být stále v suchu i v náročném počasí se hodí tzv. suché neopreny. Jde o oblek navržený tak, že dovnitř nepustí žádnou vodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *