Jak pověsit záclony. Způsobů je nespočet

Zdobí vaše okna záclony? Také bojujete s jejich správným a vkusným pověšením? Způsobů zavěšení je hned několik. Záleží i na tom, na jaký mechanismus záclony navěšujete. Záclona by ale měla vždy na okně vypadat úhledně. Největším oříškem i fíglem zároveň je pravidelnost skladů nebo zvlnění.

Jak změřit potřebnou velikost záclony?

Pro správné pověšení je důležitá správná velikost záclony. Dostatečná šíře vám umožní na zácloně vytvořit potřebný počet skladů v pravidelných rozestupech. Platí, že musíte měřit vždy závěsný mechanismus nikoliv okno. Počítejte s tím, že potřebujete 1,5krát až 2krát více záclonové látky, než je změřená délka závěsného systému. Tady záleží na tom, jestli preferujte řasení hustší nebo řidší. A pozor, musíte brát v úvahu také vzor záclony a připočítat něco na prostřih. Dalším rozměrem je výška záclony, kterou je nutné změřit od tyče nebo garnýže.

Hladká nebo nařasená?

Do tmavších místností odborníci doporučují záclonu s menším počtem skladů, aby záclona neubírala denní světlo. Řasení záclony je noční můrou většiny žen. Ale nebojte se toho. V současné době již existuje mnoho druhů řasících stužek, kterými můžete po všití na horní okraj záclony sklady upravit jednou pro vždy. Pomáhají v tom šňůrky, které jsou součástí řasící stužky. Po nařasení do požadovaného tvaru nezapomeňte na šňůrce udělat uzlík. Přebytečnou šňůrku můžete odstřihnout nebo ji nechat na zácloně pro případ použití na jiný typ okna.

Záclonových mechanismů je několik typů

Okenní textilní dekoraci můžete pověsit od stropu na kolejnicové garnýže, které jsou většinou hranaté a již jsou osazené háčky. Výhodou je možnost tvarovat kolejnici přes roh. Dalším stále často používaným systémem jsou záclonové tyče s kroužky. Ani garnýžím ještě není zcela odzvoněno. Garnýž plní zároveň dekorativní funkci.

Možností je tedy celá řada, stačí si vybrat podle svého vkusu i typu interiéru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *