Stínící prvky v domě

Slunce má rád asi každý, ale přílišné pronikání slunečních paprsků do vašeho domu či bytu může být velice nepříjemné. Navíc nejde jen o pronikání světla, ale především tepla a stínicí prvky užíváme tak i večer, když chceme rozsvítit, ale netoužíme, aby sousedé a náhodní kolemjdoucí mohli libovolně pozorovat naši činnost doma.

Jaké jsou druhy stínicích prvků

Nesmrtelné žaluzie a jejich variabilita

Základem jsou žaluzie. Těch je nesčetné množství, protože jsou stále oblíbené a vyhledávané. Ať jde o venkovní, nebo ty častější vnitřní, jsou pořád na špici v oblasti montáže stínicích prvků. Tyto stínící prvky jsou jednak velmi levné, ale také praktičké, a jsou známy malou náročností na údržbu v kombinaci s možnostmi variability, jež žaluzie nabízí.

Mohou být elegantní, jako jsou vertikální žaluzie, ale i luxusní, jako jsou dřevěné, či žaluzie z bambusu. Klasické vnitřní žaluzie jsou poměrně levné a nenáročné na údržbu, venkovní jsou zas dobrou ochranou i pro samotná okna, ať proti zničení, tak znečištění a fungují i jako tepelná úspora v zimě.

Moderní rolety

Rolety ještě před několika lety stagnovaly, ale dnes poptávka po nich silně vzrůstá. Důvodem jsou moderní rolety, které jsou esteticky vhodné do interiéru a často působí jako dokonalý stínicí prvek. Záleží samozřejmě i na tom, jakou mají propustnost světla. Pro běžné použití nejsou vhodné stoprocentně nepropustné, přece jen trocha světla z okolí působí dobře, ale je možno je mít. Záleží na každém zvlášť.

Markýzy – jako estetický prvek

Markýzy jsou hodně oblíbené na terasách, ale třeba v přímořských oblastech, kde slunce pálí a hřeje, jsou malé markýzy umisťovány nad okna a dveře domů, ale i veřejných budova prodejen. Důvodem je udržování jisté teploty a částečná klimatizace. U nás si toho můžeme povšimnout právě třeba u restaurací, kde provozovatelům záleží, aby se návštěvníci u nich cítili dobře, déle pobyli a tak i více utratili. Existuje mnoho druhů markýz a mohou vypadat skutečně povzneseně. Zajistí tak příjemné klima v domě, bytě a na zimu se dají zatáhnout tak, aby dovolili světlu proniknout do interiéru.

2 komentáře: „Stínící prvky v domě

 • 22.5.2020 (12:43)
  Trvalý odkaz

  My máme vnitřní a venkovní žaluzie. Ty vnitřní zatahujeme, aby k nám nebylo vidět, ale šlo dovnitř světlo a ty venkovní zatahujeme podle potřeby. Nedokážu si to představit ani bez jedněch. Jejich kombinace mi naprosto vyhovuje. Vnitřní žaluzie si otírám od prachu sama, ale čištění venkovních žaluzií přenechávám na firmě https://sauberpro.cz/myti-venkovnich-zaluzii/ , protože to je o dost náročnější.

  Reagovat
 • 2.10.2020 (23:02)
  Trvalý odkaz

  Musím souhlasit, že stínící prvky jsou určitě důležité. Na druhou stranu si ale myslím, že člověk prostě čas od času sluneční svit potřebuje. Skvěle to mají popsané třeba v tomto článku https://jsme.cz/slunce-lek-dostupny-vsem Já například pracuji z domu, ale bohužel se málokdy ven na slunce dostanu, tak se snažím mít alespoň odtažené žaluzie, aby se ke mě alespoň nějaký ten sluneční svit vůbec dostal.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *