Rooibos – nápoj dobré nálady

Červený čaj, který však opravdovým čajem není. To je rooibos, nápoj, který se běžně připravuje jako čaj, pije jako čaj, ale ve skutečnosti jím prostě není. Čaj je produkt z čajovníku, ale rooibos je z keře, který roste na jediném místě naší planety a to asi dvě stě kilometrů severně od Kapského města v Jihoafrické republice.

Vaření rooibosu

Pouze na tomto místě rostou hojně keře, které se zpracovávají pro nápoj, který se zalévá horkou, ale ne vařící vodou a společně s mlékem je dokonalým nápojem dobré nálady. Afričani v jižní oblasti Afriky pijí tento nápoj po staletí, snad od nepaměti.

Až prozkoumáváním a díky cestovatelům se tento lahodný nápoj dostal i k nám. V dnešní době na trhu můžeme zakoupit rooibos s různými příchutěmi, a vždy je nejlepší recept zkrátka rooibos nechat vyluhovat a dolít mlékem.

Domorodý způsob přípravy

Domorodci dokonce rooibos vaří tradičním způsobem tak, že jej provaří ve vodě, a až začne vařit, stáhnou je z ohně, nechají nějakou dobu vyluhovat a následně přidají mléko. Je to silný a přitom velice jemný nápoj, který významně působí na psychiku a uklidňuje vnitřní napětí.

Klid duší a vnitřní rovnováha
Bylo dokonce prokázáno, že lidé, jež při svém běžném životě začali pravidelně pít rooibos, získali skutečně vnitřní klid, nebyli tak často ve stresu a vůbec to tak nějak obecně hodnotili, že mají lepší náladu, jsou vyrovnanější a klidnější.

Dobít baterky i bez kofeinu

Zvláštností rooibosu je to, že má účinky jako kofeinové nápoje, tedy že povzbuzuje mysl, ale přitom kofein neobsahuje a ani jim podobné látky. Navíc perfektně uklidňuje, takže je vhodný i před spánkem. Rooibos tak odplavuje stres a navozuje příjemnou atmosféru.

Rooibos dětem

Tím je rooibos vhodným nápojem i pro děti. Dokonce je považován jako lék proti bolestem břicha. U malých dětí, které trpí bolestmi břicha z jakýchkoli příčin, se ukázalo, že přidáváním rooibosu do mléka kojenců nejen eliminuje vznik takových potíží, ale i je případně léčí. Děti, jež pravidelně pijí rooibos jsou klidné, veselé a netrápí je bolesti bříška.

2 komentáře: „Rooibos – nápoj dobré nálady

 • 24.6.2020 (5:31)
  Trvalý odkaz

  Mockrát díky za článek. Tak to musím vyzkoušet. Já se třeba k čajům dostala až relativně nedávno, takže až teď postupně objevuji jejich kouzlo. V poslední době jsem si například velmi oblíbila čaj matcha, viz https://eshop.guaranaplus.cz/matcha Ten si teď dopřávám pravidelně. Rooibos ale určitě také vyzkouším.

  Reagovat
 • 3.8.2020 (19:20)
  Trvalý odkaz

  Já mám rooibos také ráda. Ráno si vařím ke snídani buďto ten, a nebo kávu. Záleží, na co mám zrovna chuť 🙂 . Minulý týden se nám rozbila rychlovarná konvice, tak jsem musela ohřívat vodu na sporáku, tak to bylo po ránu dost komplikované. To jsem totiž ráda, že se zvládnu ustrojit a najíst 😀 . Hned ten den jsem si našla pěkné srovnání rychlovarných konvic na https://www.testino.cz/test-rychlovarnych-konvic a vybrala jsem konvici Beko, která by měla být kvalitní.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *