Červený čaj, který však opravdovým čajem není. To je rooibos, nápoj, který se běžně připravuje jako čaj, pije jako čaj, ale ve skutečnosti jím prostě není. Čaj je produkt z čajovníku, ale rooibos je z keře, který roste na jediném místě naší planety a to asi dvě stě kilometrů severně od Kapského města v Jihoafrické republice.

Vaření rooibosu

Pouze na tomto místě rostou hojně keře, které se zpracovávají pro nápoj, který se zalévá horkou, ale ne vařící vodou a společně s mlékem je dokonalým nápojem dobré nálady. Afričani v jižní oblasti Afriky pijí tento nápoj po staletí, snad od nepaměti.

Až prozkoumáváním a díky cestovatelům se tento lahodný nápoj dostal i k nám. V dnešní době na trhu můžeme zakoupit rooibos s různými příchutěmi, a vždy je nejlepší recept zkrátka rooibos nechat vyluhovat a dolít mlékem.

Domorodý způsob přípravy

Domorodci dokonce rooibos vaří tradičním způsobem tak, že jej provaří ve vodě, a až začne vařit, stáhnou je z ohně, nechají nějakou dobu vyluhovat a následně přidají mléko. Je to silný a přitom velice jemný nápoj, který významně působí na psychiku a uklidňuje vnitřní napětí.

Klid duší a vnitřní rovnováha
Bylo dokonce prokázáno, že lidé, jež při svém běžném životě začali pravidelně pít rooibos, získali skutečně vnitřní klid, nebyli tak často ve stresu a vůbec to tak nějak obecně hodnotili, že mají lepší náladu, jsou vyrovnanější a klidnější.

Dobít baterky i bez kofeinu

Zvláštností rooibosu je to, že má účinky jako kofeinové nápoje, tedy že povzbuzuje mysl, ale přitom kofein neobsahuje a ani jim podobné látky. Navíc perfektně uklidňuje, takže je vhodný i před spánkem. Rooibos tak odplavuje stres a navozuje příjemnou atmosféru.

Rooibos dětem

Tím je rooibos vhodným nápojem i pro děti. Dokonce je považován jako lék proti bolestem břicha. U malých dětí, které trpí bolestmi břicha z jakýchkoli příčin, se ukázalo, že přidáváním rooibosu do mléka kojenců nejen eliminuje vznik takových potíží, ale i je případně léčí. Děti, jež pravidelně pijí rooibos jsou klidné, veselé a netrápí je bolesti bříška.