Jak probíhá kontrola OIP na práci načerno?

S prací načerno jste se jistě již setkali. V současné době je mnoho lidí takto zaměstnaných, někteří lidé si však načerno jen přidělávají pár korun stranou. Většinou za tímto rozhodnutím stojí daně a to, jak vysoké jsou. V případě, že se rozhodnete pracovat načerno, je třeba si uvědomit, že vám tímto hrozí také pokuty stejně jako lidem, kteří vás zaměstnají, aniž byste uzavřeli smlouvu nebo nějakou dohodu. Pro dobrou informovanost se vyplatí vědět, jak taková kontrola OIP na nelegální zaměstnání probíhá a vypadá.

Jak probíhá kontrola

Na nelegální práci se většinou dostává tip, a to třeba jen anonymní. Obvykle při tomto podezření chodí do podniku neohlášený inspektor, který se prokáže hned po vstoupení do podniku průkazem inspektora a zahájí tak kontrolu. Inspektor má právo zahájit kontrolu i bez přítomnosti majitele, případně jednatele společnosti.

Při kontrole inspektor požádá všechny přítomné zaměstnance, kteří jsou na pracovišti, o předložení pracovních smluv, případně dohod. V této souvislosti mohou být také požádáni o předložení občanských průkazů, jimiž se tímto identifikují a čímž se ověří, zdali osobní údaje souhlasí na pracovních smlouvách a dohodách. Pokud nedojde k předložení občanských průkazů nebo smluv či dohod, může se inspektor domnívat, že na pracovišti skutečně dochází k nelegálnímu zaměstnávání a může být po posouzení udělena nemalá finanční pokuta.

Ať na vás inspektoři nemůžou

Pokuty mohou být uděleny jak zaměstnavatelům, tak lidem, kteří načerno pracují. Zatímco zaměstnavatelé mohou dostat pokutu sahající až do desíti milionů korun, lidem pracujícím načerno hrozí pokuty sahající do sto tisíc korun.

Neriskujte to, raději podnikejte bezpečně a využijte služeb firmy Extéria, která se o vás postará po stránce BOZP i PO. Firma Extéria se pyšní tisícovkami spokojených klientů, kteří o ní napsali kladné reference a recenze plné zkušeností.

Jeden myslel na “Jak probíhá kontrola OIP na práci načerno?

  • 20.7.2020 (18:57)
    Trvalý odkaz

    S prací načerno mám bohužel i já své zkušenosti. Jednou jsem takto brigádničila. Naštěstí to ale netrvalo moc dlouho. Teď už mám normální zaměstnání, které se mi podařilo najít přes https://www.hitprace.cz/ a jsem za to hrozně ráda. Nabídka pracovních míst tady u nás v kraji totiž není zrovna velká, takže když se objevilo toto místo, tak jsem tam okamžitě poslala životopis a k mému překvapení mě vzali. 🙂

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *