JŠ PELICAN vyvrací mýty o jazykovém vzdělávání

Zdravíme! Jsme PELICAN, jazykovka v centru Brna – a jazyky učíme, ale co víc, moc rádi se taky my sami jazykově vzděláváme. Máme léta praxe, ať už se jedná o firemní vzdělávání, pomaturitní studium jazyků nebo klasické jazykové kurzy. A za ta léta praxe jsme došli k několika prozřením a zjištěním – ať už ze zkušeností, které máme s našimi studenty nebo ze zkušeností vlastních. A o tato zjištění se chceme v dnešním článku podělit!

Kolem jazykového vzdělávání koluje spousta legend, pověstí a mýtů. Pojď se dnes s PELICANEM podívat na ty nejčastější. A – pojď je spolu s PELICANEM dnes vyvrátit. Vždyť, člověk nemůže být nikdy moc starý na to, aby se začal učit nové věci. Nebo…?

#1:  Žít v zahraničí je jediný způsob, jak se lze jazyk skutečně naučit

Staré legendy nám praví, že chceme-li se naučit italsky, jediným způsobem, jak toho můžeme docílit, je odstěhovat se do Kalábrie. Kdepak kurz italštiny! Inu, na první pohled se to zdá být jako skvělý (a idylický) nápad. Nicméně, máme všichni – italštiny chtivý studenti – čas či příležitost přestěhovat se snad jen na nějakou dobu do Itálie? Nemáme. Nicméně – to, že na to čas nemáme, skutečně neznamená, že bychom měli chodit flintu do žita a učení jazyka vzdát.

Právě naopak. Skočit přímo do rozbouřené vody, aniž bychom se první naučili plácat trochu po mělčině, může být způsob – jak se utopit, nebo hůř, osvojit si v jazyce špatné návyky. Všichni se přece první naučíme plavat v bazéně s vodou po kotníky, než skočíme do vln Atlantického oceánu! Předtím než vycestuješ do Tokia, absolvuj kurzy japonštiny. Nauč se základní fráze a gramatická pravidla v bezpečí třídy pod dohledem zkušeného lektora. Nezapomínej, že připraveným patří svět – ona Ti ta Itálie neuteče!

#2:  Chybami se člověk učí

Ať už se učíme cokoliv, vždycky slyšíme tuto pobídku. Neboj se dělat chyby! Spadneš z kola třikrát, počtvrté už se Ti to nestane. Ano, tento přístup je u hodně činností více než vítaný. Jak jinak by se z nás stali úspěšní cyklisti, kdybychom si předtím párkrát neodřeli kolena? Nicméně, ač Ti tento přístup může pomoct zbavit se strachu – z jízdy na kole, kurz anglického jazyka Ti neulehčí.

Vždycky, když použiješ špatně gramatický čas nebo slovíčko, zvyšuješ šance na to, že uděláš podruhé chybu znovu – zkrátka, že si špatně užitý tvar zažiješ a naučíš se ho používat. A co se v jazyce jednou naučíme, velmi těžce se pak odučujeme a přeučujeme. Proto apelujeme na to, aby každý student věnoval gramatickým pravidlům alespoň část svých studijních lekcí. Může se jednat o pomalejší cestu, ale v samotném výsledku se vyplatí.

#3:  Jsem příliš starý na to, abych se začal učit nový jazyk

Jeden z nejčastějších mýtů (v tomto případě možná i výmluv) je to, že člověk může být příliš starý na to, aby se začal učit nový jazyk. Že dítě se naučí jazyk snáze a rychleji než dospělý student. Můžeš podotknout, že i Ty jsi zažil situaci, kdy např. dítě imigrantů ovládalo jazyk hostitelské země o poznání lépe, než rodiče, a co víc, v určitých situacích jim dokonce „sloužilo“ jako překladatel a tlumočník.

Skutečně se dlouho věřilo, že je dětský student (rozuměj jeho pružný mozek) šikovnější při studiu jazyka, než mozek dospělého člověka. Tato „hypotéze kritického období“ však již byla několika studiemi vyvrácena – a naopak se potvrdilo, že pokud se dospělý student učí jazyky (ať už je to výuka japonštiny nebo klasická angličtina) v kontrolovaném prostředí, tedy pod dohledem zkušeného lektora, vede si lépe, než student dětský. Neházíme flintu do žita v žádném věku!

Tak, co – našel ses dnes v nějaké pověsti, legendě, mýtu – či výmluvě? J Dost vymlouvání se na stáří nebo na čas. A jak už bylo řečeno, Jazyková škola Brno PELICAN Ti taky může pomoct k tomu, abys chyby už nikdy nedělal. A slavil v jazykovém vzdělávání úspěchy! Budeme se těšit.

Tvůj PELICAN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *