Jak správně vybrat ČOV? Nehleďte jen na cenu, důležité jsou i další kritéria
V domě bez kanalizace lze odpadní vody řešit pomocí jímky, septiku nebo čistírny odpadních vod (ČOV). Pokud objekt obýváte trvale, tak se z dlouhodobého hlediska jeví jako nejlepší možnost právě čistírna. Dnes již představuje standard nejen pro novostavby, ale i starší domy a nabízí vysoce efektivní čištění a úsporný provoz. Vybrat správné zařízení však nemusí být snadné. V tomto článku najdete základní pravidla, kterých byste se měli držet.
Jak domácí ČOV funguje?
Domácí čistírna odpadních vod využívá mechanicko-biologické procesy a dokáže z odpadních vod odstranit až cca 97 % nečistot. Zařízení se zpravidla skládá ze tří komor (usazovací, aktivační a dosazovací komora) a proces čištění probíhá ve třech fázích: v usazovací komoře se odpadní vody mechanicky přečistí od hrubých nečistot, v aktivační komoře dochází k rozkladu organických nečistot a dosazovací komoře se oddělí aktivovaný kal od vyčištěné vody.
Vyčištěnou vodu lze následně odvést pryč z pozemku, ale také ji dále využít např. na zavlažování. V takovém případě budete potřebovat retenční nádrž.
Na co je důležité myslet při výběru ČOV?
Jednou z největších chyb je nedostatečná kapacita. Poddimenzovaná čistírna nemůže správně fungovat a v lepším případě nebude rozkládat odpad dostatečně rychle, což se projeví nepříjemným zápachem. V tom horším se výrazně zkrátí její životnost. Proto si dobře spočítejte počet ekvivalentních osob (tzn. lidí, kteří daný objekt pravidelně využívají).
Mezi další klíčové faktory patří celkové náklady, které zahrnují také údržbu. Preferujte kvalitní zařízení, u kterého nehrozí časté poruchy. A zajímejte se také o spotřebu elektrické energie. Na seznamu spolehlivých výrobců najdete značky jako ASIO, ABPlast a TopolWater.
S výběrem domácí čistírny odpadních vod, ale třeba i s vyřízením dotace, vám rádi pomůžou odborníci z projekční kanceláře ZAKRA.