Jaké máme pracovní víza pro cizince

Pracovních příležitostí je po celém světě mnoho, a jejich odlišnost dodává výběru pestrost. Často se tak stává, že někteří Češi hledají své pracovní příležitosti práce v zahraničí. Ze zahraničí zase přijíždí cizinci často do ČR. Kromě samotné práce také záleží na její odměně, tedy mzdě.

Do roku 2014 byl proces získání víza poměrně složitý, nejprve musela být podána žádost o povolení k zaměstnání, a posléze ještě žádost o vydání víza. Od tohoto roku proběhla velká změna, která pomyslela na rychlejší proces, což prospělo nejen uchazečům o práci, ale především také společnostem, které zaměstnance nutně potřebují.

Jak sjednat pracovní víza

Sjednat si pracovní víza je povinností pro každého, kdo chce v ČR pracovat legálně. Zaměstnávat cizince bez pracovního povolení se krajně nevyplácí. Pracovní povolení se však nevztahuje na každého.

Uchazeči o práci, kteří jsou ze zemí EU, Švýcarska, Norska, Islandu nebo Lichtenštejnska povolení nepotřebují. Speciální pravidla také platí pro cizince, kteří mají na území ČR už trvalé bydliště.

V takovém případě mají stejná pravidla jako čeští občané. Pracovní pozice si hledá uchazeč sám, následně se spojí se zaměstnavatelem.

pracovním povolením také souvisí i žádost o pohyb. Povolení k práci vydává Ministerstvo vnitra ČR a jedná se o dvě základní povolení – zaměstnanecká karta a modrá karta. Tyto karty umožňují majiteli pobyt na území ČR a pracovní povolení delší než 3 měsíce a kratší než 2 roky. Poté pracovní povolení končí, o její prodloužení musíte zažádat.

Vydání pracovního povolení trvá maximálně 60 dnů, ve složitějších situacích může trvat až 90 dnů.

Zaměstnanecká karta

Nejčastější žádosti jsou o zaměstnaneckou kartu, žádat o ni můžete kdokoli, kdo chce na území ČR dlouhodobě pracovat a žít. K žádosti je nutné doložit pracovní smlouvu, neboť každá zaměstnanecká karta je sjednána na konkrétní zaměstnaní.

Není možné zaměstnaneckou kartu přenášet na jinou pozici nebo k jinému zaměstnavateli. O takovou změnu je nutné požádat o vystavení nového pracovního povolení. Žádost se udává pouze na pracovní pozice, která je uvedena v centrální evidenci volných míst.

Součástí žádosti musí být platná pracovní doba, ve které je uvedena pracovní doba a odpovídající mzda, s ohledem na aktuální minimální mzdu v ČR. V zaměstnanecké kartě jsou také uvedeny biometrické údaje, jedná se o otisky prstu. Vydána je v podobě plastové kartičky.

Modrá karta

Modrá karta má stejné základní podmínky jako zaměstnanecká karta. Vydává se na konkrétní pracovní pozici, a smlouva je vystavena na základě stejných podmínek jako mají čeští zaměstnanci.

Jedinou výjimkou je, že o ni nemůže požádat kdokoli. Modrá karta je vystavena pouze na pozice, kde je vyžadováno vysokoškolské vzdělání. Pracovní pozice vyžadují od uchazečů vysokou kvalifikaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *