Je vhodné LPG pro vaše auto?

Při rostoucích cenách benzínu většina majitelů motorových vozidel se zážehovým motorem přemýšlí, zda se jim finančně vlastnit vůz vůbec vyplatí, či hledají možnosti, jak na benzínu ušetřit.

Dá se šetřit na benzínu?

Vhodným řešením nejsou příliš levné značky, respektive ne-značky paliva, protože mohou být pro samotný motor devastující a mnohonásobně tak převýšit ušetřenou částku na nákupu pohonné hmoty. Ušetřit na palivu se dá montáží LPG do vašeho vozu. Nicméně pouze v případech, kdy svůj vůz využíváte nadmíru.

Pro koho je vhodné LPG

Ne pro každé auto je LPG vhodné. Pokud patříte mezi ty takzvané sváteční řidiče a občas si vyjedete na nákup, návštěvu k příbuzným nebo jednodenní výlet, pak by pro vás montáž jakéhokoliv systému LPG byla ztrátová. Ať tvrdí montážní firmy cokoli, investice, i do běžných vozů je nemalá a návratnost v případě, že jednou na týden vyjedete s vozem z garáže je dokonce i nulová.

Na druhou stranu, užíváte-li svůj vůz dennodenně, ani tak se vám LPG nemusí vyplatit. Pokud totiž hodně často pouze popojíždíte, tedy že často startujete motor vozu anebo máte rádi rychlou jízdu, pak počítejte s tím, že na svém stylu jízdy budete muset zapracovat, pakliže chcete jezdit na levné LPG. To je totiž děláno přímo na úspornou jízdu, tedy nejlépe klidnou, s postupným řazením, volným brzděním apod.

Při LPG potřebujete benzín

Pamatujte, že když máte ve voze namontovaný systém LPG, tak i v tomto případě musíte tankovat benzín, neboť studený motor vždy startuje na benzín až při zahřátí se obvykle, v záležitosti na montovaném systému a nastavení, přepne na LPG. A dále pak v určitých rychlostech od sto dvaceti, sto třiceti se systém vypíná a vůz jede opět na benzín. S tímto je nutné počítat, protože LPG je skutečně děláno na úsporný režim a vhodný pro autoškoly, rozvážky apod.

Jak dlouho trvá montáž LPG
Vždy záleží na tom, kdo systém montuje a také na typu vozu a samotném systému. Pokud máte nestandardní vůz, bude i doba montáže atypická a předem stěží určená. Ale jestliže vlastníte značku a typ vozu jako většina jiných, bude montáž kvapná a nezabere více než jeden den. Každá firma, provádějící montáž LPG systémů nabízí vlastní postup a domluvu na tom, jak montáž provede a proto je vhodné se před montáží dobře informovat.

LPG je vhodné do novějších vozů, které jejich provozovatel užívá denně, na běžné a úsporné jízdy. Naopak pro sváteční řidiče se vůbec nevyplatí.

2 komentáře: „Je vhodné LPG pro vaše auto?

 • 10.6.2020 (23:21)
  Trvalý odkaz

  Když jsme si vybírali naše současné auto, tak jsme nakonec také zvolili auto, které už bylo předělané na LPG. Konkrétně starší Octavii. Překvapivě ani nebyla nijak drahá. Za to mohlo hlavně to, že interiér nebyl v úplně nejlepším stavu. Naštěstí to ale vyřešily nové autopotahy Škoda, které se mi povedlo sehnat tady odtud: https://fajnautopotahy.cz/ Díky nim auto vypadá o dost lépe.

  Reagovat
 • 30.6.2020 (20:32)
  Trvalý odkaz

  No, my na LPG jezdíme a naprostá spokojenost. Máme starší Fabii, kterou manžel nechával na LPG přestavět. Celkově se o to auto dobře stará, takže si myslím, že až ho budeme chtít prodat, tak za něj pořád dostaneme slušné peníze. Teď nedávno jsme na něj například kupovali fungl nové pneumatiky z https://www.pneuok.cz/ Můžu vám říct, že se na nich jezdí vážně parádně.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *