Stavíme dřevěný plot

Kvalitní plot, je nedílnou součástí každé zahrady kolem domu. Ploty neslouží pouze k ohraničení pozemku a jeho ochraně, ale také plní svou estetickou roli a dodávají domu a jeho okolí konečný vzhled. Kvalitní dřevěný plot, které se osvědčil dlouhým používáním v minulých staletích je stále oblíbenější a mnoho lidí se pro oplocení svého pozemku a to jak zahrady nebo rekreační stavby, tak i rodinného domu opět vybírá dřevěné ploty.

Pro stavbu plotu ze dřeva se mnozí rozhodnou právě pro nadčasový vzhled dřeva a také proto, že dřevěný plot můžeme opatřit nátěrem v různých barvách, které budou ladit s celkovým pojetím domu a zahrady kolem něj.

Co potřebujeme pro stavbu plotu?

Pokud patří te mezi ty, kterým dřevěné ploty učarovali, jistě se Vám bude hotit výčet dílů, potřebných pro jejich stavbu. Základním prvkem každého, nejen dřevěného plotu je plotový sloupek. Plotové sloupky můžou být betonové, zděné z plotových tvárnic, nebo také dřevěné.  V tomto článku se zaměříme na stavbu celodřevěných plotů, jejichž plotové pole se budou přípevňovat do dřevěných sloupků.  Tyto sloupky se vyrábí z hladce opracovaného dřeva a dají se zakoupit v provedení hranol, v obloukovém provedení a dále pak jako hranol s úkosem a zvolit si pro stavbu plotu můžeme také plotové sloupky kulaté. Ve většíně případů se sloupky na stavbu plotu dodávají z přírodního dřeva bez povrchové úpravy, kterou si již stavebník provede sám a dotvoří tak vzhled budoucího plotu dle svých představ.

Dalším prvkem pro stavbu dřevěného plotu jsou plotové plaňky. Plotová plaňka je svislý prvek plotu který se připevňuje na vodorovné plotové rýgle. Stejně jako je tomu i u plotových sloupků, vyrábí se plaňky v mnoha provedeních a to s rovným seříznutím, dále pak plaňky upravené do oblouku nebo plotové plaňky s vrchní částí seříznutou do špičky.

V nabídce prodejců dřevěných plotů naleznete také plaňky tyčové, jejichž vrchní část je upravena do špice která odvání vodu a zabraňuje tak předčasnému procesu hnití dřevěného plotu. Rovněž plotové rýgle se vyrábí v několika provedeních které mohou být ve tvaru hranolu,  půlené kulatiny nebo okapnice. Plotové rýgle se připevňují kolmo k plotovm sloupům a připevňují se k nim plaňky.

Kování a další materiál

Pro stavbu dřevěného plotu pak budete dále potřebovat různá kování. Pro stavbu plotu na nezpevněnou zem se vyrábí speciální trny, které se upevňují do země a slouží pro zabudování plotových sloupků. Tyto trny se vyrábí s pozinkovaného plechu, který dlouhodobě odoálá korozi. Výhodou trnů je především to, že při stavbě plotu z jejich pomocí nebudeme potřebovat betonovat a dají se upěvnit přímo do země. Jistým omezením je pak jejich stabilita, která je menší nežli u úchytů zabetonovaných do země.

Pokud budeme stavět plot na již vybetonovaný povrch nebo například na dlažbu, můžeme použít speciální podlahové úchyty pro plotové sloupky které se připevňují k podlaze pomocí železných kotev. Samozřejmě je možné z plotových dílů sestavit i dveře a vjezdová vrata, pro jejichž uchycení budete potřebovat panty a pantové čepy. Dřevěné ploty jsou zajímavou alternativou ostatních druhů plotů a při správném ošetření vydrží celá desetiletí. Pokud jste příznivci přírodních materiálů, jistě by jste měli zvážit možnost stavby dřevěného plotu na vaší chatě, zahradě nebo použít dřevěný plot k oplocení vašeho rodinného domu.

Stavíme dřevěný plot
Maddox74 / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *