Co jsou to akciové trhy?

Akciové trhy se stávají neotřesitelným symbolem kapitalismu. Jsou zde s námi už po celá desetiletí. Ve své podstatě se jedná o místo, kde dochází ke směně kapitálu prostřednictvím standardizovaných akcií i jejich derivátů.

Burzy a indexy

Akciové trhy rozdělujeme na dvě hlavní skupiny, přičemž tu první tvoří primární sekce s nabídkou prodeje nových akcií formou úpisu. Druhá skupina se nazývá sekundární a je tvořena prodejem stávajících a již emitovaných akcií a jejich derivátů. Nedílnou součástí každého akciového trhu je akciová burza, kterou například forex postrádá. Akciová burza představuje společnost nebo popřípadě organizaci poskytující služby emitentům, prodejcům a kupcům – respektive akciovým brokerům. Na burzách mohou totiž obchodovat výhradně jejich členové – ostatní mají prostě smůlu.

Akciové indexy

Akciové indexy slouží k lepší přehlednosti celého trhu. Akcie trhu i jeho sektory jsou sdružovány do celé řady ceninových indexů akciových trhů. Připomeňme si jeden z nejznámějších, kterým je například Dow Jones nebo Nasdag či DAX. Právě tyto indexy se pak stávají hlavními indikátory akciových trhů.

Proč se stávají akciové trhy oblíbené u retailových investorů?

Retailový investoři přicházejí z důvodu navýšené oblíbenosti online obchodování s přímou kontrolou investovaných peněz. Akciové trhy tvoří velice slibný a dynamický systém s nepřetržitým provozem. Nakonec si jen objasněme, co to ta akcie vůbec je. Jde o cenný papír, kterým jeho majitel získává podíl na celkovém majetku ve výši počtu zakoupených akcií. Z nich se pak každý rok vyplácí dividenda, což je podíl na zisku.

2 komentáře: „Co jsou to akciové trhy?

  • 12.8.2020 (21:11)
    Trvalý odkaz

    Podle mě dost užitečné informace. Já osobně jsem ale toho názoru, že pokud se člověk chce pustit do obchodování s akciemi, tak je asi nejlepší si prvně něco nastudovat. Vhod tak můžou přijít i různé investiční magazíny. U nás je jich celkem dost, já mám třeba dost ráda https://www.investice.cz/

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *