Máme pro vás recept pro kvalitní spánek

K tomu, aby byl člověk v průběhu dne svěží a plný energie, nepotřebuje litry kávy, ale hlavně kvalitní SPÁNEK. Možná jste věděli, že za dobrým spánkem stojí teplota v místnosti, příšeří i svěží vzduch, napadlo vás však, že by kvalitu spánku mohla významně ovlivnit i barva ložného povlečení?

Jaký vliv na naše spání mají barvy

Možná se vám to zdá zvláštní, ale ono tomu vskutku tak je. To, že mají barvy vliv na psychiku, není nic nového. Barvy ovlivňují naše pocity, náladu i emoce. Některé barvy nás nabíjí, jiné uklidňují a další nás dokáží vydráždit k nepříčetnosti. Každý z nás inklinuje k jiné škále barev. A i výmalba interiéru může ovlivnit nejen to, jak se uvnitř cítíte, ale také kolik zaplatíte za vytápění (to všechno zmůže správná, či špatná volba barvy). A proto není tedy ani k podivu, že barva ložního prádla může tak mocně ovlivnit váš spánek.

Co potřebujeme pro kvalitní spánek?

Aby se vám dobře spalo, potřebujete mít ložnici disponovanou na správném místě, což v panelových domech je poněkud ne vždy realizovatelné. Pro zdravé spaní je důležité, aby v místnosti bylo chladněji, než v dalších místnostech. Optimální teplota v ložnici by se měla pohybovat v rozmezí 17 – 19 stupňů Celsia.

povlečení, postel
Máme pro vás recept pro kvalitní spánek

Nezapomínejte před spánkem a brzo ráno svou ložnici pořádně vyvětrat, bude se vám lépe usínat. Každý nemusí rád vstávat v pět hodin ráno i o víkendu, kdy třeba tak brzy vstávat nemusí, slunečními paprsky, a proto jistě ocení přítomnost rolet anebo žaluzií. Ostatně těm, které trápí nespavost, mnohdy absolutní tma pomůže k usnutí.

Kvalitní spánek si vyžaduje kvalitní postel, kvalitní rošty, kvalitní matraci, polštář i přikrývky. V neposlední řadě je důležité i ložní prádlo. Jeho důležitost je však mylně podceňována. Kvalitní spánek nezaručuje pouze materiál, ze kterého je ložní prádlo vyrobeno, ale také i jeho barva.

Barva ložního prádla

Barva by měla korespondovat s interiérem, měla by být pro dané „spáče“ příjemná a ideálně by měla uklidňovat. Ideální barvy pro dobrý spánek jsou modrá, zelená anebo také fialová. Modrá vás navíc bude v létě příjemně chladit.

Pokud máte problémy se spánkem, rozhodně byste se měli vyhnout sytě žluté, oranžové a červené. Mohlo by se zdát, že by vás tyto barvy mohly v zimě pěkně hřát, pravdou je, že také vybízí ke tvořivosti, což u lidí s problematickým spaním nemusí být ideální.

Pozitivní barvy pro kvalitní spánek jsou pastelové barvy a jemné odstíny zelené. Nezapomeňte, že by ložní prádlo mělo vždy korespondovat s interiérem a také s vámi. Aktuální módní trendy, nejsou zase až tak důležité.

 

6 komentářů: „Máme pro vás recept pro kvalitní spánek

 • 12.8.2020 (17:28)
  Trvalý odkaz

  Hezky napsané. Je pravda, že není nad to se dobře vyspat. Já bohužel právě s tímto měla dlouhou dobu docela problém. Mohla za to stará matrace, kterou jsem měla v posteli. Díky ní mám teď bohužel problémy s bolestmi zad. Matraci už jsem sice vyměnila, ale bolesti pořád přetrvávají. Hodně na ně naštěstí pomáhají různé masáže, na které chodím. Od jedné kamarádky jsem nedávno dostala tip na to, ať si zkusím domů pořídit masážní křeslo. To prý na bolesti zad také pomáhá, tak nad tím teď dost uvažuji. Už jsem i koukala na srovnání, které mají tady https://www.testino.cz/masazni-kresla a myslím si, že jednoho kandidáta bych měla.

  Reagovat
 • 18.8.2020 (17:24)
  Trvalý odkaz

  Spánek je velmi důležitý. Mně se ho ale v poslední době bohužel moc nedostává. Dost mě to štve. Hlavně teda v práci, protože tam jsem pořád unavená. Ze začátku jsem to řešila hlavně velkým množstvím kávy, ale to není úplně nejzdravější řešení, tak jsem nakonec přešla na guaranu z https://eshop.guaranaplus.cz/guarana Ta je mnohem zdravější a funguje lépe a delší dobu.

  Reagovat
 • 24.10.2020 (18:36)
  Trvalý odkaz

  Abyste se kvalitně vyspali, musíte jednak odstranit rušivé elementy, druhak byste se měli ujistit, že vaše místnost je dostatečně zatmavená a nesvítí proti vám žádné nežádoucí světlo. Probuzení se přirozenými paprsky Slunce je jistě hezké, ale pro spánek byste měli zajistit nepronikavost světla skrze okna. Já doporučuji https://www.jis.cz/stinici-technika/

  Reagovat
 • 17.11.2020 (11:41)
  Trvalý odkaz

  Moc poučný a zajímavý článek. Právě si předělávám svojí malou garsonku, takže aspoň vím, co si musím pohlídat, aby se mi tam dobře odpočívalo. Akorát kvalitní postel si asi kvůli velikosti bytu dovolit nemůžu… Přemýšlím nad tím, že si místo postele koupím kvalitní sedačku, který si budu každý večer rozkládat. Hezké a kvalitní gauče jsem našla tady: https://www.sedaci-soupravy-levne.cz/k/luxusni-sedaci-soupravy/.

  Reagovat
 • 21.11.2020 (20:59)
  Trvalý odkaz

  Já jsem si se špatným spánkem prožila své, abych řekla pravdu, tak jsem zhruba tři roky spala fakt hodně špatně a třeba jsem se za 8 hodin v posteli nedostala do hlubokého spánku. Teď jsem se naučila dávat si před spaním olej CBD od https://www.cibdol.cz/cbd-olej a nesmírně mi to pomohlo, spím už běžně jako můj přítel.

  Reagovat
 • 11.2.2021 (22:20)
  Trvalý odkaz

  Ahoj, děkuji za moc zajímavý článek. Nám se sice o naši novou ložnici starají odborníci z http://www.pwinterier.cz/, kteří nám ji nejen navrhnou, ale i zrealizují, ale my si samozřejmě můžeme říct, co se nám líbí a co ne, tak vím, co si mám nadiktovat. Doufám, že můj manžel nebude protestovat.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *