Máme pro vás recept pro kvalitní spánek

K tomu, aby byl člověk v průběhu dne svěží a plný energie, nepotřebuje litry kávy, ale hlavně kvalitní SPÁNEK. Možná jste věděli, že za dobrým spánkem stojí teplota v místnosti, příšeří i svěží vzduch, napadlo vás však, že by kvalitu spánku mohla významně ovlivnit i barva ložného povlečení?

Jaký vliv na naše spání mají barvy

Možná se vám to zdá zvláštní, ale ono tomu vskutku tak je. To, že mají barvy vliv na psychiku, není nic nového. Barvy ovlivňují naše pocity, náladu i emoce. Některé barvy nás nabíjí, jiné uklidňují a další nás dokáží vydráždit k nepříčetnosti. Každý z nás inklinuje k jiné škále barev. A i výmalba interiéru může ovlivnit nejen to, jak se uvnitř cítíte, ale také kolik zaplatíte za vytápění (to všechno zmůže správná, či špatná volba barvy). A proto není tedy ani k podivu, že barva ložního prádla může tak mocně ovlivnit váš spánek.

Co potřebujeme pro kvalitní spánek?

Aby se vám dobře spalo, potřebujete mít ložnici disponovanou na správném místě, což v panelových domech je poněkud ne vždy realizovatelné. Pro zdravé spaní je důležité, aby v místnosti bylo chladněji, než v dalších místnostech. Optimální teplota v ložnici by se měla pohybovat v rozmezí 17 – 19 stupňů Celsia.

povlečení, postel
Máme pro vás recept pro kvalitní spánek

Nezapomínejte před spánkem a brzo ráno svou ložnici pořádně vyvětrat, bude se vám lépe usínat. Každý nemusí rád vstávat v pět hodin ráno i o víkendu, kdy třeba tak brzy vstávat nemusí, slunečními paprsky, a proto jistě ocení přítomnost rolet anebo žaluzií. Ostatně těm, které trápí nespavost, mnohdy absolutní tma pomůže k usnutí.

Kvalitní spánek si vyžaduje kvalitní postel, kvalitní rošty, kvalitní matraci, polštář i přikrývky. V neposlední řadě je důležité i ložní prádlo. Jeho důležitost je však mylně podceňována. Kvalitní spánek nezaručuje pouze materiál, ze kterého je ložní prádlo vyrobeno, ale také i jeho barva.

Barva ložního prádla

Barva by měla korespondovat s interiérem, měla by být pro dané „spáče“ příjemná a ideálně by měla uklidňovat. Ideální barvy pro dobrý spánek jsou modrá, zelená anebo také fialová. Modrá vás navíc bude v létě příjemně chladit.

Pokud máte problémy se spánkem, rozhodně byste se měli vyhnout sytě žluté, oranžové a červené. Mohlo by se zdát, že by vás tyto barvy mohly v zimě pěkně hřát, pravdou je, že také vybízí ke tvořivosti, což u lidí s problematickým spaním nemusí být ideální.

Pozitivní barvy pro kvalitní spánek jsou pastelové barvy a jemné odstíny zelené. Nezapomeňte, že by ložní prádlo mělo vždy korespondovat s interiérem a také s vámi. Aktuální módní trendy, nejsou zase až tak důležité.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *