Paddleboarding a zdravotní výhody

V dnešní době je stále populárnější pádlování na vodě., tzv. paddleboarding. Anglické pojmenování „Stand Up Paddle Boarding“ dokonale popisuje tuto aktivitu. Pádluje se totiž ve stoje v klidných vodách jezer, nádrží či řek.

Hitem posledních let je poznávání přírody a sdílení originálních fotek na sociálních sítích. Nejinak tomu je také při paddleboardingu. Pádlování na prkně poskytuje nejen neobvyklé pohledy na svět, ale také zklidnění těla i mysli, při soustředění se na rovnováhu a správné dýchání.

Výběr vhodného paddleboardu

Pro začátečníky a rekreační nadšence je vhodné použití nafukovacího paddleboardu, který je větší a zároveň stabilnější. Mnohdy také toto prkno uveze dva lehčí jezdce.

Budoucí majitel paddleboardu by měl svoji pozornost zaměřit v první řadě na výběr dámských, pánských nebo dětských prken. Tyto tři kategorie se rozlišují především rozměrem paddleboardů.

Dámská prkna se zaobleným tvarem, se nejčastěji vyrábí ve velikosti 10´6´´+, šířce 80+ cm, tloušťce 10+ cm a výtlaku cca 240+ l.  Pánská jsou ke koupi ve velikostech 10´8´´, šířce 85+ cm, tloušťce 10+ cm a výtlaku přibližně 280+ l.  Pro děti je nejvhodnější velikost 9´8´´, šířka 75+ cm, tloušťka 10+ cm a výtlak 190+ l.

V neposlední řadě je dobré nepodceňovat také délku nafukovacího paddleboardu. Je vhodné pamatovat na to, že čím delší je prkno, tím rychlejší je a zároveň čím kratší, tím obratnější.

Špičatější tvar zajistí lepší vedení směru a oválnější zadní část prkna je mnohem stabilnější než zkosenější. Neocenitelným pomocníkem pro lepší stabilitu jsou také ploutvičky na spodní části paddleboardu, kterým se říká flosny.

Pomoc odborníka

Pokud si nejste jako začátečníci jistí, který paddleboard je pro vás nejvhodnější, není nic jednoduššího, než kontaktovat prodejce paddleboardů a požádat tohoto člověka o radu. Jedním z nich je také značkový prodejce potřeb pro vodní sporty – MysticStore.cz.

Rozhodně se vyplatí investovat do kvalitních materiálů, které vydrží delší dobu a jízdu si budete užívat. Existuje i možnost zapůjčení paddleboardu v Brně. V každé profesionální půjčovně paddleboardů pak jistě ochotně poradí i s výběrem.

Vliv na zdraví

Pobyt v přírodě je sám o sobě osvobozující a ve spojení s pohybem naše tělo plesá blahem. Pohyb zbavuje stresu a také začne uvolňovat hormony štěstí. Nespornou výhodou jízdy na paddleboardu, je především trénink celého těla.

Paddleboarding procvičí svaly, o kterých člověk mnohdy nemá nejmenší tušení. Zapojují se hlavně svaly na nohou, břiše, zádech a rukách. Dále dochází ke zlepšení rovnováhy, vytrvalosti a zpevnění celého těla. Jak je známo, trénované tělo se stává odolným vůči nežádoucím nemocem a pohyb obecně zlepšuje lidské zdraví.

Při jízdě na klidné hladině člověk vnímá hlavně přírodu a soustředí se na rovnováhu. Teprve až další den ucítí všechny svaly, které zapojil. Tento nenucený a nenáročný „trénink“ zaručí dokonalou postavu a skvělý pocit.

Velký výběr kvalitních paddleboardů, wakeboardů nebo kiteboardů najdete na stránkách www.mysticstore.cz nebo na Showroomu Mystic v Brně a Praze.

2 komentáře: „Paddleboarding a zdravotní výhody

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *