Od výplaty k výplatě. Ale co když přijdou nečekané výdaje?

Bojujete s nízkými příjmy a marně se pokoušíte přijít na to, jak z výplaty ušetřit nějaké peníze? Případně máte příjmy sice uspokojující, ale stejně vám z nich na konci měsíce už skoro nic nezbyde – a do další výplaty stále daleko? Máte nějak zajištěny základní finanční rezervy na nečekané události nebo se spoléháte pouze na moderní službu s názvem: půjčka do výplaty?  

Jestli jsou vaše měsíční výdaje pravidelně vyšponované do poslední stokoruny, přečtěte si několik typů, co se s tím dá dělat. Jistě tu uvidíte mnoho kroků k realizaci i u vás!

Trh práce je teď v dobré kondici a získat lepší zaměstnání nebylo nikdy jednodušší

Pokud se chcete vydat cestou navýšení příjmů, jistě to nebude až takový problém, jako například ještě před pěti lety. Trh práce trpí nedostatkem pracovníků, proto firmy nabízejí novým zaměstnancům vyšší mzdy, náborové příspěvky. Tak se poohlédněte ve vašem okolí, zda by tu nebyla zajímavá příležitost.

Dospívající děti? Co třeba brigáda!

Pokud máte doma dospívající děti nebo dokonce už studenty, tak se s nimi dohodněte na snížení kapesného, které oni si dorovnají tím, že budou chodit na brigády. Volných brigádnických míst je totiž také přehršel, takže při troše snahy rozhodně nebudou hledat dlouho.

K finančním rezervám přes úspory? Pojďte na to chytře!

Ano, žádná novinka, vždy se dá na něčem ušetřit. Jenže už jste na pokyny: „šetři, ušetři, neutrácej tolik, najdi levnější“ přímo alergičtí? Obtěžuje vás neustálé přemýšlení o tom, co se kde a jak dá pořídit levněji, co tento měsíc ještě nemůžete koupit, co si zase nemůžete dopřát, protože…?

Zkuste na tvorbu finančních rezerv jít jinak: systematicky nastaveným automatickým šetřením, na které nebudete muset pravidelně myslet a které se po svém zavedení bude prostě aplikovat samo. Chce to jen na začátku udělat několik změn a zvyknout si na ně. Které to jsou?

Energie a připojení

Tady se výběru levnější nabídky nevyhnete. U energií se dají ušetřit tisícovky ročně, když vyberete správného dodavatele a vyberete si správný tarif. Je však možné se svěřit do rukou odborníků na internetových srovnávačích. Anebo třeba se účastnit pravidelné aukce dodavatelů energií.

Nově vybraný dodavatel navíc udělá papírování za vás, tak to taková pruda ani nebude. Výběr dodavatele budete dělat jednou ročně – a to se přece dá vydržet! Naprosto stejné je to s internetovým připojením a telefonními tarify. Prostě se dívejte kolem sebe.

Voda

Šetříte vodou? Myslíte pořád na to, že se voda nesmí pouštět během čištění zubů, kolik vody proteče na jedno spláchnutí, anebo že byste neměli často pouštět teplou vodu, protože než doteče do kohoutku, zbytečně se vyplýtvá mnoho vody studené? To jsou také nepříjemná omezení pohodlí, která ale snadno odstraníte tím, že si pořídíte perlátory, omezovače a ohřívač. Perlátory samy sníží průtok vody, omezovače spláchnou jen tolik vody, kolik je nezbytně nutné.

A pro nulové plýtvání studenou vodou, která musí odtéct, než přiteče do kohoutku voda teplá, si kupte okamžitý ohřev přímo ve vodovodní baterii. Respektive vodovodní baterii vybavenou miniaturním ohřívacím tělesem. Efekt takové baterie je okamžitý. Úspora je též velká a rozhodně se vyplatí i půjčka bez doložení příjmu, pokud byste chtěli pořídit perlátory, omezovače splachování i ohřívací baterii najednou.

Polotovary nebrat

Základní potravinové suroviny jsou vždy levnější než hotové výrobky. Takže se více soustřeďte na domácí vaření a výrobu domácího jídla. Bude to zdravější a levnější. Ze začátku to půjde ztěžka, protože už jsme si dost zvykli na styl koupit, rozbalit a sníst; případně koupit, ohřát (dopéct) a sníst. Ale chcete přece žít zdravě a ještě ušetřit, ne?

Vězte, že s polotovary toho moc zdravého nekupujete. Hotové výrobky jsou plné éček. A hlavně nevíte, jaké suroviny výrobce k jejich výrobě použil. Není olej jako olej, není šunka jako šunka. Co si připravíte doma, o tom máte jistotu, že jste použili to nejlepší, co šlo. A ještě to bude za polovinu nebo za třetinu ceny.

Nákupy plánujte

Plánované nákupy jsou vždycky levnější. Jednak toho koupíte méně, takže nebudete vyhazovat zbytky, jednak můžete vařit podle toho, jaké akce v obchodě zrovna jsou. Plánování se týká samozřejmě i nákupu drogerie, případně doplňků.

Plánovat se vyplatí i nákup sezónních potravin, které bývají ve svou sezónu mnohem levnější. Takže rozhodně není na škodu nakoupit zásoby a dát je do mrazáku, případně něco i zavařit.

Rozlišujte „minimální trvanlivost“ a „spotřebujte do“. Nemusíte totiž vyhazovat všechno, co překročilo svou minimální trvanlivost. Ta skutečná může totiž ještě pokračovat. Například u rýže nebo těstovin je opravdu zbytečné vyhodit je jen kvůli datu.

Volné peníze odkládejte zvlášť

Zřiďte si ještě jeden bezplatný účet (jestli máte účet, za který platíte, pryč s ním!). Na tento zvláštní účet si odkládejte volné peníze, které jste v daném měsíci ušetřili. A sahejte na ně jen v případech velké nouze.

Za půl roku budete mít slušný finanční polštář, který pomůže v nenadálých situacích spojených s většími výdaji. Přeprogramujte se, začněte jednoduše šetřit a uvidíte, že to brzy půjde samo!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *