PELICAN radí: Proč se učit řecky

Ač by se dle letošního zájmu studentů o pomaturitní studium angličtiny, mohlo zdát, že je letošním trendem pouze angličtina, nenechte se zmást. PELICAN si to myslel pouze do té doby, než zahájil přihlašování k podzimním skupinovým a individuálním kurzům. A byl mile překvapen!

Kromě angličtiny, která je v jazykovém vzdělávání stálicí asi podobně jako vajíčka, párek a fazolky na britských snídaňových talířích – se nám ve veřejných kurzech rozmohl takový nešvar. Ehm, tedy spíše – švar.

Kromě angličtiny, němčiny, španělštiny, francouzštiny a ruštiny, typickými jak pro klasické kurzy, tak firemní vzdělávání – jsme zaznamenali velký zájem taky o méně obvyklé jazyky. A jsme za to nesmírně rádi!

Už od září tak z našich učeben budeme moci zaslechnout čínštinu, vietnamštinu, arabštinu, norštinu – a taky – novořečtinu!Ptáš se, proč by sis měl dát tu práci, aby ses naučil jazyk, který je dobře známý tím, že jeho studium není zrovna procházka olivovou alejí? Čti dál!

Novořečtina na vzestupu

Moderní řečtina (známá taky jako novořečtina) je jeden z jihoevropských jazyků, jehož obliba v posledním období nezadržitelně stoupá. Inu, nechme se překvapit a uvidíme, třeba v příštím roce budeme otevírat právě pomaturitní studium novořečtiny!

Zvukomalebný jazyk

Stejně tak jako velká část ostrovů Řecka, je i řečtina takový skrytý klenot. Jen málokterý jazyk zní tak zvukomalebně, jako právě řečtina. Vždyť – už v době antiky byla řecká poezie a hudba pro svou nádheru vyhlášená, a i když došlo za tu dlouhou dobu k její velké proměně, na svém půvabu rozhodně neztratila.

I to nejobyčejnější slovo zní v řečtině jako vytržené z kouzelného slovníku. Zmiňme třeba řecký pozdrav „kalimera“. Nebo je libo při konci léta raději slovíčko „paralia“, které znamená pláž? Učit se tato slovíčka bude zkrátka radost!

Zavede Tě ke kořenům

Zmínili jsme už antiku – a skutečně, řečtina je jedním z nejstarších jazyků a ve velké míře ovlivnila taky současnou podobu většiny evropských jazyků. Když se tedy budeš učit řecky, určitým způsobem budeš pronikat ke kořenům svého rodného jazyka.

A pokud Tě třeba jen trochu baví o své řeči přemýšlet, bude to pro Tebe studium řečtiny zároveň skvělým dobrodružstvím. Věděl jsi například, že slovíčko „škola“ má prapůvod ve starořeckém pojmu „skhole“, který byl označením pro učení?

Potrénuje Tvůj mozek

Už jen to, že se musíš při studiu řečtiny nejprve naučit zcela nový druh písma, je pro náš mozek dost náročné. A když k tomu do řady postavíme ne zrovna jednoduchou gramatiku, nemůžeme se divit tomu, že řečtina bývá označována za nesmírně těžký jazyk.

Ale, je to skutečně tak velká nevýhoda? Vždy – nejedna vědecká studie prokázala, že studium nového jazyka podporuje správné fungování našeho mozku, cvičí paměť a je perfektní prevencí Alzheimerovy choroby a dalších psychických onemocnění. S trochou nadsázky si troufáme tvrdit, že řečtina a její studium Ti prodlouží život!

Nasytí duši a ukáže cestu

Studovat jazyky (ať už jsou to firemní jazykové kurzy, individuální kurz vietnamštiny nebo skupinová němčina) – je zkrátka dobrodružství. A studovat řečtinu? To je dobrodružství na druhou! Města, kterými prošla historie, jako jsou Athény, Soluň nebo Sparta. Od Kréty po Lesbu, od bájných Mykén po Zakynthos, přes Korfu až na pitoreskní Santorini.

Řecko je jednoduše protkáno krásnými a zajímavými místy. A nikdy se neomrzí! Nejen Vaše cestovatelská duše zůstane při poznávání Řecka nasycena. Vždyť – taky řecká kuchyně je vyhlášená a plná nejrůznějších dobrot a pochutin, kvůli kterým už i PELICAN vyrazil Řecko objevovat! A věř, že to není jen typický gyros, který gurmánské cestovatele do této země táhne.

Tak co, bude to na klasiku pomaturitní studium němčiny či angličtiny, nebo i Ty raději zvážíš i Ty po přečtení článku zápis do kurzu novořečtiny ve své oblíbené jazykové škole PELICAN sídlící v centru Brna? Budeme se těšit!

Tvůj PELICAN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *