Plast nebo hliník? Při výběru oken na tom záleží

Pořizujete nová okna pro svůj byt či dům? Nabídka na našem trhu je mnohem širší, než tomu bylo v minulosti. Poradíme vám, jak se v ní vyznat a na co si dát pozor.

Ve hře totiž není jenom pestrá paletu vzhledů, ale i materiálů. Víte, jak se od sebe liší třeba nejoblíbenější plast a hliník?

Když se řekne plastová okna…

Možná si i vy pod tímto pojmem vybavíte tu nejlevnější produkci v bílé barvě a se základním prosklením v podobě dvojskla. Ovšem plastová okna toho umí mnohem víc. Můžete si zvolit barvu, ale třeba i dekor, který by do vaší fasády či interiéru zapadl na jedničku.

Moderní konstrukce při správné instalaci prakticky vylučují vznik tepelných mostů a dokáží poskytnout i vysokou ochranu vůči okolnímu hluku. Můžete tak bydlet třeba i vedle rušné ulice, a přitom vám odhlučněná plastová okna dopřejí opravdu hluboký spánek a ničím nerušenou relaxaci. Jejich největší výhodou je pak samozřejmě nízká cena (tedy oproti oknům dřevěným nebo hliníkovým).

Hliník a jeho výhody

Hledáte vysokou odolnost věrně doprovázenou atraktivním vzhledem? Pak se vám určitě zalíbí hliníková okna . Jejich životnost se bez potíží vyrovná stavbám, pro něž jsou určena. S přehledem se postarají o potřeby několika generací. A zvolíte-li tu správnou povrchovou úpravu, pak dokáží vypadat i velmi efektně.

Další výhodou je také značná tvarová variabilita, podpořená vysokou odolností hliníku. Velkoformátová okna nebo atypické konstrukce do podkroví nepředstavují pro tento materiál problém. Bez potíží nechá vzniknout i velkým systémovým konstrukcím, vhodným na zimní zahrady či na zasklení balkonů.

Je téměř bezúdržbový, odolný vůči rozmarům okolního počasí a přirozeně krásný. A nevýhoda? Snad jen o něco vyšší cena. Ta je však vyvážena jeho opravdu dlouhou životností. Do hliníku stačí investovat jednou a po určité době zjistíte, že se místo investic do vašeho rozpočtu dostavila přirozená úspora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *