Proč používat pro firmu virtuální sídlo

Virtuální sídlo je vhodnou možností pro celou řadu podnikatelů. Kdo a proč by ho měl využít?

Co je virtuální sídlo firmy?

Virtuální sídlo firmy je moderní způsob administrativního řešení vašeho podnikání. Jedná se prakticky o sdílenou adresu, kterou si firma může do obchodního rejstříku zapsat jako svoje oficiální sídlo.

Právnická osoba v českých podmínkách bez sídla existovat jednoduše nemůže. Dále platná legislativa stanovuje, že jedna právnická osoba musí mít jedno sídlo na jednom konkrétním místě, na rozdíl od provozoven, kterých může mít podnikatel více.

Na rozdíl od sídla fyzického však ve virtuálním sídle firma fyzicky nesídlí a užívá se souhlasem majitele nemovitosti pouze jeho adresu, zatímco svou podnikatelskou činnost realizuje v jiném místě. Díky tomu může shodnou adresu využívat i větší počet firem.

Jaké jsou výhody virtuálního sídla

Většina virtuálních sídel se nachází na prestižních adresách ve velkých městech. Zájemci tak mohou nejčastěji získat virtuální sídlo v Praze či v Brně.

Právě prestiž je stěžejním důvodem pro zřízení virtuálního sídla. V očích obchodních partnerů, a to zejména těch zahraničních, působí důvěryhodněji sídlo firmy typicky právě v Praze, neboť toto město i cizinci dobře znají. Lepší dojem však taková adresa vytváří i u klientů.

Dalším důvodem bývá úspora nákladů. Vlastní kancelář řada klientů jednoduše nepotřebuje, neboť může podnikat z domova, případně působí přímo u jednotlivých klientů.

Virtuální kancelář lze doporučit také těm, kteří by si chtěli umístit sídlo podnikání do místa svého fyzického pobytu, ale není to možné. To může nastat kupříkladu v situaci, kdy v pronajatém bytě jeho majitel jednoduše neudělí svůj souhlas. K tomu může mít celou řadu důvodů. Například může vyvstat obava z toho, že zatížíte celý prostor nadměrným hlukem či zvýšeným výskytem lidí.

Virtuální sídlo naopak jednoznačně nelze doporučit jako způsob, jak se vyhnout přílišné pozornosti ze strany finančního úřadu. Ten může v případě, že pojme přesvědčení o účelovém umístění sídla, delegovat místní příslušnost, podnikatel bude proto zkontrolován na místě, kde skutečně působí.

Virtuální sídlo jako komplexní služba

Virtuální sídlo však není a nemusí být pouhou formalitou. V rámci obvykle měsíčního paušálu, který se za tyto služby platí, mohou být využívány i další služby.

Sídlo musí být vždy řádně označeno, což je poskytující společnost schopna zcela automaticky zajistit, společně s oficiálním přepsáním adresy v obchodním rejstříku.

Svým klientům však běžně tyto firmy poskytují i další služby spojené se zajištěním jejich podnikatelských záměrů. Součástí virtuálního sídla tak bývá i kompletní systém přebírání pošty, tedy nejen převzetí zásilek, ale i jejich odeslání na požadovanou adresu.

Je rovněž možné nechat si zajistit pronájem prostor v případě, že potřebujete nárazově využít zasedací místnost. Společně s tím poskytovatelé dávají možnost využít dokonce i služby sekretářky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *