V Indonésii znají tento léčivý strom už stovky let, k nám jeho sláva proniká jen pozvolna

Pokud jste někdy do tohoto tropického ráje zavítali, nejspíš vám jako jeden ze symbolů místního lidového léčitelství utkvěl právě kratom. Místní ho totiž doporučují skoro na všechno – od horečky, přes průjem až po bolesti všeho druhu.

A o co vlastně jde? Kratom je vlastně až 30 metrů vysoký strom, známý též pod označením Mitragyna speciosa. Poprvé se tento druh objevil v záznamech pro vědu díky nizozemskému botanikovi Pieteru Willemu Korthalsovi (1807–1892), jež ho popsal jako „náhražku opia.“ Bylo by však chybou degradovat využití kratomu jen na tuto škatulku.

Co je to kratom

U nás se pak označení kratom nepoužívá ani tak pro rostlinu samotnou, jako spíše pro účinnou látku získávanou z listů stromu Mitragyna speciosa. Tento jemný prášek se v Indonésii připravuje jako čaj, ale jeho využití lze zaznamenat po celé východní Asii.

A proč je u domorodců tak oblíbený? Dodává jim totiž energii, sílu a chuť k aktivitě. I činnosti, k nimž se za běžných okolností přemlouvají jen stěží, jim s kratomem ubíhají tak nějak lépe. A ze stejného důvodu je doporučován i u nás.

Účinky kratomu nejsou jen povzbuzovací

Ovšem kratom není jen stimulant. Naopak. Naše tělo umí i účinně zrelaxovat. Působí na psychickou a fyzickou kondici v tom nejlepším slova smyslu. Chcete-li relaxovat, umožní vám to. Jen na vás tedy záleží, zda se po vypití hrnku s kratomovým práškem vrhnete třeba na úklid či do domácí posilovny, anebo se uložíte do postele a dopřejete si trochu toho odpočinku po náročném dni.

Kratom vás podpoří v obou případech. Nemusíte se tedy bát, že by vás nadměrně nabudil, jako to umí jiné bylinky. Při střídmém užívání žádné nebezpečí zaručeně nehrozí. A jak si vybrat ten správný druh? Co vám o kvalitě kratomu poví jeho barva, a co o něm říkají jeho pravidelní uživatelé? To se dozvíte u specialistů na stránkách Kouzelnykratom.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *